İsraf İle İlgili Kompozisyon

Konusu 'Türkçe-Edebiyat' forumundadır ve RüzGaR tarafından 25 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İsraf İle İlgili Kompozisyon
  Para kazanmak bir gelir elde etmek elbette kolay bir şey değildir. Para kazanmak için emek harcanır güç harcanır zaman harcanır. Kazançlarımızı ihtiyacımız olan şeyleri elde ederek harcarız. Para çok kolayca kazanılmadığı gibi çok da kolay ve hesapsızca harcanmamalıdır. Elde edebileceğimiz gelirler sınırsız olmadığı gibi belirli bir düzeyde gelirlerimiz olur. Gelir ve harcamalarımızın bir denge içinde olması lazımdır. İhtiyaçlarımızı belirleyerek gelirimize göre onları karşılamalıyız.

  Gereksiz ve ihtiyacımız olmayan şeylere para harcamak bizleri hem maddi hem de manevi yönden sıkıntılara sokabilir. İhtiyaç olarak belirlediğimiz ve elde ettiğimiz şeyleri en iyi ve en hesaplı şekilde kullanmalıyız. Örneğin; kullanılan cep telefonlarının her gün yeni bir modeli üretiliyor. Bizim ihtiyacımız onu sadece haberleşme aracı olarak görebilmemizdir. Modası geçti diye devamlı telefon değiştirmek gereksiz ve boş yere para harcamak olur. Evimizdeki eşyaları eskidi diye değiştirmek bazılarını atmak lüzumsuz ve boş yere harcama yapmaktan öte bir şey değildir. Sahip olduklarımızın değerini iyi bilmek gerekir.

  Tutumlu olmak idareli olmak bize itibar kaybettirmez bilakis israf etmekten kaçınarak tasarruflu olduğumuzda bu durumu bizlere faydası olacaktır. İleri zamanlarda gerçekten ihtiyacımız olan şeylere sıkıntısız ve huzursuz olmadan kolayca sahip olmamızı kolaylaştıracaktır.turkeyarena.net Her şeyi ihtiyacımız kadar almalıyız. Tüketeceğimiz her şey ihtiyacımız kadar olmalıdır.
   


Sayfayı Paylaş