İslamiyette Tecavüzün Cezası Nedir

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Irza geçmenin (tecavüzün) cezası nedir?

  Bu kişiye üç farklı ceza verilir:

  1) Zina Cezası: Bunun cezası 100 değnek ve namuslu biriyle evlenme yasağıdır. Bu kişi kendini tamamen düzeltinceye kadar namuslu mümin bir kişiyle evlenemez. Allah Teala şöyle buyurmuştur:

  “Zina eden kadınla zina eden erkekten her birine yüz değnek vurun. Eğer Allah‘a ve o son güne inanıyorsanız, Allah’ın verdiği cezayı yerine getirirken onlara karşı yumuşamayın. İnananlardan bir takım da onlara yapılan azabı gözleriyle görsün.”

  “Zina eden erkek, ancak zina eden veya müşrik olan bir kadınla evlenebilir. Zina eden kadınla da, ancak zina eden veya müşrik olan bir erkek evlenebilir. Bunlar müminlere haram kılınmıştır.” (Nur 24/2-3)

  “Bundan sonra, tövbe eden ve kendini düzeltenler başka. Allah‘ın bağışlaması çok, ikramı boldur.” (Nur 24/5)

  2) Saldırı Cezası: Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Eğer ceza vermek isterseniz size ne yapıldıysa onun dengiyle ceza verin. Katlanacak olursanız kuşkusuz bu, katlananlar için daha iyidir.” (Nahl 16/126)

  Burada bu kişinin yaptığı suçun dengi ceza, Allah’ın haram kıldığı bir fiil olduğu için o yola gidilemez. Dolayısıyla onun yerine geçecek bir ceza yani bir tazminata hükmetmek gerekir. Bu da o kızın dengi bir kızın mehri kadar bir mehir ödetilmesidir.

  3) Tazir Cezası: Bu şahıs tecavüz fiilinde başarılı olmasaydı yine yaptığı saldırı cezasız kalmayacağı için durumuna uygun bir ceza daha verilir. Bu, yetkili mahkemenin takdirine bırakılır. Peygamberimizin buna benzer bir uygulamasını şu rivayetten öğreniyoruz.

  Allah’ın elçisi sallallahu aleyhi ve selleme ağaçtaki meyve soruldu, dedi ki:

  “İhtiyacı olduğu için ondan yiyen ama eteğine koyup götürmeyene bir şey gerekmez. Kim bir şey alıp götürürse iki katıyla öder ve ayrıca bir cezaya (ukubet’e) çarptırılır.” (Ebu Davud, Lukata, 1)

  Ağaçtaki meyveyi eteğine koyup götüren üç suç işlemiş olur. Biri meyve sahibine, diğeri topluma, üçüncüsü de Allah’a karşıdır. Meyve sahibine, çaldığı meyveyi ve bir o kadarını öder. Yani iki kilo meyve çaldıysa iki kilo ile beraber iki kilo daha verir.

  Bu şahıs, mal güvenliğini ortadan kaldırdığı için topluma karşı suçludur. Bu suçun cezası, yetkili makamın takdirine bırakılmıştır. Bu şahıs Allah’a karşı işlediği suçtan dolayı da tevbe etmelidir. Tecavüz olayında da namus güvenliğini ortadan kaldırmanın cezası olarak bir ceza daha gerekir. O da yetkili makamın takdirine bırakılmalıdır.

  Kaynak: Fetva.net
   


Sayfayı Paylaş