İslamiyette Önemli Günler

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve EmRe tarafından 19 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İslamiyette Önemli Gün ve Geceler Nedir Kısaca

  Hicri yılbaşı: Peygamberimizin hicret tarihi (0) kabul edilir. yani Peygamberimizin Mekkeden, Medineye göç tarihi Müslümanların yılbaşısı kabul edilirkabul edilir müslümanların yılbaşısı olarak kutlanır.

  Aşure günü: Arap ayları olarak kabul edilen, Muharrem ayının 10. Günü ve Gecesi aşura günü olarak kutlanır. Bir hafta süresince müslümanlar aşura yapıp dağıtırlar.

  Mevlüt kandili: Peygamberinmizin doğduğu gün, doğumgünü mevlit kandili olarak müslümanlar tarafından kutlanır 20 nisan 571 dir. her yıl müslümanların 0 gece ve gündüz bayramıdır.

  Regaip kandili: Arap ayları olarak kabul edilen, Recep ayının ilk cuması (cuma günü) müslümanların regaip kandili olarak kutlanır. Regaip rabet edilen demektir.

  Miraç kandili: Arap ayları olarak kabul edilen, Recep ayının 27. Gecesi Miraç kandili olarak kutlanır. Miraç yükselmek demektr. Peygamberimizin mescidi aksadan gögün katlarına seyahatı ve AllahiTealayla kavuşması, görüşmesi yeni islami emirlerigetirdiği kutlu gecedir.

  Berat kandili: Arap ayları olarak kabul edilen, Şaban ayının 15. Gecesi Berat Kandili olarak kutlanır. Müslümanlar bu geceyi bayram çoşkusu ve ibadetle kutlar.

  Kadir gecesi: Arap ayları olarak kabul edilen, ramazan ayının 27. Gecesi Kadir Gecesi olarak kutlanır. Bu gece Kuran-ı Kerimin Allah semansından yeryüzününe indirildiği gecedir.
   


Sayfayı Paylaş