İslami otomobil 2011 de Türkiyede

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve ot-gu tarafından 30 Aralık 2007 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  turkeyarena.com

  Otomobil özel yol bilgisayarı sayesinde namaz vakitlerini gösterecek. Ayrıca araçta kıbleyi gösteren pusula, Kur'an-ı Kerim yerleştirmek için özel bölmeler gibi ilginç özellikler de yer alacak. Arabayı Türkiye pazarına kısa bir süre önce giren İranlı Khodro, Malezyalı otomobil devi Perusahaan Otomobil Nasional Sdn Bhd (Proton) ile Türkiye'den ismi açıklanmayan bir girişimci firma ortaklaşa üretecek.

  Khodro'nun üst düzey yetkilisi Manouchehr Manteghi, Malezya, İran ve Türkiye'nin projenin yatırım ve üretim sürecinde ortak hareket edeceğini söyledi. Araçların imalatında son teknolojiyi kullanacaklarını vurgulayan Manteghi, "2011'de küresel pazarlarda istenen bütün ölçülere uygun modellerimiz olacak. Müslüman olmayan ülkeler için de seçenekler geliştireceğiz. Ayrıca her İslam ülkesi, kendi geleneksel kurallarına ve ihtiyaçlarına göre değişik taleplerde bulunabilecek ve bizler bunu üretime yansıtacağız." dedi. Manteghi, projeye liderlik etmeleri için İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) tarafından seçildiklerini belirtti. İlk etapta Afrika, Ortadoğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde satılacak arabaların fiyatları 8 bin 800 ile 11 bin 700 dolar arasında değişecek. Proje için 3 yılda 500 milyon dolarlık yatırım öngörülüyor. Otomobil projesini geliştiren İranlı Khodro, Ortadoğu'nun en büyük otomobil üreticisi konumunda. Malezyalı Proton ise 1982 yılında dönemin başbakanı Mahathir Muhammed tarafından kurulmuştu. Firmanın yüzde 52'si Malezya devletine, yüzde 48'i de yerel ve uluslararası yatırımcılara ait.

  Zaman
   


 2. mecay Well-Known Member

  aslinda bunun dierlerinden hiç bir farki yok ama sadece pazarda dierlerinden fark yaratarak one deçmeyi planlayan bir fikir ama yine bence bufarkı yaratıp turkiye olmasa bile arabistan iran suriye gibi ulkelerde kullanla bilir yani satılması diğer arabala gore artabilir bence
   

Sayfayı Paylaş