İşkence Yasağını ihlal Ettiler!

Konusu 'Spor Gündem' forumundadır ve EmRe tarafından 19 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  “Yasal gözaltı süresi hileli yöntemlerle aşıldı” “Aziz Yıldırım’ın sağlık sorunlarına rağmen 8 gün gözaltında tutulması Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde belirtilen işkence yasağının ihlali niteliğindedir.” FUTBOLDA şike iddialarına ilişkin soruşturma kapsamında ‘örgüt lideri olmak ve şike’ iddiasıyla tutuklan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın avukatı Faik Işık, Yıldırım hakkındaki yasal gözaltı süresinin hukuka aykırı ve kanuna karşı hileli yöntemlerle aşıldığını öne sürerek, manevi zararın telafisi için Maliye Hazinesi’ne 5 bin TL’lik tazminat davası açtı.

  Mahkemeye verilen dilekçede, Aziz Yıldırım’ın Türk sporuna malıyla ve sağlığını ciddi derecede bozma pahasına canıyla hizmet ettiği ifade edildi.
  Yıldırım’ın 3 Temmuz 2011’de hiçbir çağrı ya da davet olmaksızın konutunda gözaltına alındığı belirtilen dilekçede, Fenerbahçe Başkanı’nın gözaltına alındıktan sonra tutuklanıp cezaevine gönderilmesine kadar geçen 8 günlük sürede yaşadığı sağlık sorunlarına da yer verildi.

  Sağlık sorunları gözardı edildi
  Azİz Yıldırım hakkındaki gözaltı kararının 6 Temmuz’da ek gözaltı süresinin tamamen dolmasına birkaç saat kala sağlık nedenleri gerekçe gösterilerek kaldırıldığı anlatılan dilekçede, “Gerçekte polisler gözaltı kararının kaldırılmış olmasına rağmen müvekkilimizi fiilen serbest bırakmamıştır. Müvekkilin yaşamsal tehlike içeren rahatsızlıklarına rağmen tam olarak 8 gün özgürlüğünün kısıtlanarak gözaltında tutulmuş olması ve ancak 8’inci günün sonunda nöbetçi hakim tarafından hakkında bir karar verilmiş olması tam olarak Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nın 3’üncü maddesinde düzenlenmiş olan işkence yasağının ihlali niteliğindedir” denildi.
  Dilekçede, Yıldırım hakkındaki yakalama emrinin de kanuna aykırı olduğu belirtilerek, “Yakalama emri şartları oluşmadan gözaltı kararının kaldırıldığına dair düzenlenen tutanağın imzalanması ile eş zamanlı olarak yakalama emrinin talep edilmiş olması ve mahkemenin de bu talebi hemen kabul etmesi hukukun sınırlarına tecavüzün örneğidir” denildi.

  Ya kefaletle ya da hakkıyla serbest bırakın
  FENERBAHÇE Başkanı Aziz Yıldırım’ın avukatları, dün yasal sürenin son günde mesai saatinin bitimine yaklaşık 2 saat kala tutuklama kararına itiraz etti.
  İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne verilen dilekçede, tutuklama kararını veren mahkemenin üye hakimi Hadi Çağdır’ın bu kararını geri alması istendi.

  Sağlık sorunu dilekçede
  Çağdır’ın tutuklama kararını geri almaması durumunda ise itirazın değerlendirilmesi için dosyanın İstanbul 14’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesi talep edildi. Aziz Yıldırım’ın sağlık sorunlarına da yer verilen dilekçede, Yıldırım’ın hakkıyla ya da kefaletle serbest bırakılması istendi.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş