Isırgan Otunun Şeker Hastalığına Faydası

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Isırgan Otunun Şekere Faydası

  Isırgan otu, en başta gelen kan temizleyici ve aynı zamanda kan yaptırıcı bir bitkidir. Böylece, pankreas üzerinde de çok olumlu etkileri olduğu için, ısırgan otu çayı ile kandaki şeker düzeyi düşürülebilir.

  İştah açar. Sivilcelere iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Aybaşı halini düzenler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Burun kanamasını keser. Böbrek taşlarına iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Vücuda zindelik ve enerji verir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Pankreas üzerine uyarıcı etki yapar. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır. Kan sekerini düşürmeye yardımcı olur. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder. Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Kuyruk sokumundaki kil dönmelerine lapası iyi gelir. Gargarası nefesi temizler, cilt temizliğinde de yararlıdır. Siyatik, romatizma hastalarına ısırgan banyoları iyi gelir. Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptonlarını hafifletir. Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir. İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Haricen tatbik edildiği zaman, dalak hastalıklarına ve çıbanlara da faydalıdır.turkeyarena.net Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır. Prostat büyümesine katkı sağlayan enzimleri baskılayarak tedavisinde yardımcı olur. Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 oranında basari gösterdiği tespit edilmiştir. Kan temizleyici özelliğinin yani sıra kan yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında faydalı olur.

  Isırgan otunun gövdesi, yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Isırganın yemeği de yapılır. Isırganın kökü kaynatılarak saçlar bu su ile yıkanırsa saç dökülmesine, kepeğe ve yağlı saçlara iyi gelir. Mantar zehirlenmelerinde ısırgan otu kaynatılıp içilirse faydası görülür. Romatizma olan yere vurulursa ağrıları azaltır.
   


Sayfayı Paylaş