Isırgan Otu Romatizmaya İyi Gelirmi

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 20 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Isırgan Otunun Romatizmaya Faydaları

  Isırgangillerden ilkbaharda yetişen, her tarafı sert tüylerle kaplı bir büyük ottur. Tüylerinin içeriğinde formik asit vardır. Sürüldüğü yeri kaşındırır ve yakar. Tohumları da kullanılır. Isırgan bitkisinin tüm yüzeyini saran ve değildiğinde insan tenini yakan ısırıcı tüylerinde formik asit ile tüm bitkide histamin, klorofil, asetilkolin, demir ve C vitamini bulunur.

  Baharın başından sonbaharın sonuna dek toplanabilir. Kuru, gölge ve havadar yerlerde ince bir şekilde serilerek kurutulur. Kökler ise son baharda çıkarılıp, iyice temizlendikten sonra kurutulur. Tohumları ise Temmuz - Ağustos döneminde toplanır. Kuru ve nemsiz yerlerde saklanabilir.

  İştah açar. Sivilcelere iyi gelir. Balgam söktürücüdür. Aybaşı halini düzenler. Boğaz ağrılarına iyi gelir. Burun kanamasını keser. Böbrek taşlarına iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. İdrarı arttırır ve kanı temizler. Vücuda zindelik ve enerji verir. Tansiyon düşürücü etkisi vardır. Pankreas üzerine uyarıcı etki yapar. Egzama ve çıbanlara karşı faydalıdır. Kan sekerini düşürmeye yardımcı olur. Vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırır. Göğsü, böbreği ve karaciğeri temizler. Böbrek kumlarını dökmeye yardım eder. Mide ve safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelir. Kuyruk sokumundaki kil dönmelerine lapası iyi gelir. Gargarası nefesi temizler, cilt temizliğinde de yararlıdır. Siyatik, romatizma hastalarına ısırgan banyoları iyi gelir. Grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyucu olarak kullanılır. Çayı ile saçlar yıkandığında canlanır ve parlar. Kepeği önler. Dıştan tatbik edildiği zaman, iç organlarda biriken kanı çeker. Sulu gözleri rahatlatır, saman nezlesinin semptonlarını hafifletir. Tohumları immün sistemi güçlendirici olduğundan yaşlılara iyi gelir. İdrar yolları hastalıkları, enfeksiyonları ve idrar tutukluğunu düzeltir. Haricen tatbik edildiği zaman, dalak hastalıklarına ve çıbanlara da faydalıdır.turkeyarena.net Ayak damarları ve kroner damar daralmalarına ısırgan kökü banyosu faydalıdır. Prostat büyümesine katkı sağlayan enzimleri baskılayarak tedavisinde yardımcı olur. Akciğer kanserinde ebegümeci ile birlikte %3 oranında basari gösterdiği tespit edilmiştir. Kan temizleyici özelliğinin yani sıra kan yapıcı özelliği de vardır. Bu yüzden sarılık, kansızlık ve ağır kan hastalıklarında faydalı olur.

  Isırgan otunun gövdesi, yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Isırganın yemeği de yapılır. Isırganın kökü kaynatılarak saçlar bu su ile yıkanırsa saç dökülmesine, kepeğe ve yağlı saçlara iyi gelir. Mantar zehirlenmelerinde ısırgan otu kaynatılıp içilirse faydası görülür. Romatizma olan yere vurulursa ağrıları azaltır.
   


Sayfayı Paylaş