Isırgan Otu Nasıl Kullanılır

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 14 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Isırgan Otu Kullanımı

  Isırgan otunun gövdesi, yaprakları, tohumları ve kökü kullanılır. Isırganın yemeği de yapılır. Isırganın kökü kaynatılarak saçlar bu su ile yıkanırsa saç dökülmesine, kepeğe ve yağlı saçlara iyi gelir. Mantar zehirlenmelerinde ısırgan otu kaynatılıp içilirse faydası görülür. Romatizma olan yere vurulursa ağrıları azaltır.

  Çay: 1 çay kaşığı bitki veya kök 150 ml suda 5 dakika kaynatılıp süzülür. Günde 2 - 3 fincan içilir.

  Bitkinin Özsuyu: Taze bitki preslenerek elde edilir. Çok çabuk mayalanarak bozulduğundan serin ve kapalı yerlerde ancak çok kısa bir süre saklanabilir. Taze taze hazırlamak gerekmektedir. Günde 3 defa 5 ml(1 çay kaşığı), toplam 15 ml alınabilir.

  Banyo: 1 kg. Bitki kökü temizlenip 1 - 2 litre kaynar su ile haşlanır ve 15 dakika demlenir, süzülür.

  Tentür: İnce kıyılmış bitki bir kavanoza konarak üzeri %40′ lik alkolle örtülünceye kadar doldurulur3 hafta bekletilip, süzülür. Günde 3 defa 2,5 - 5 ml, toplam 7,5 - 15 ml alınabilir.

  Uyarı: Ağır kalp hastaları, seker hastaları ve böbrek hastaları kullanmamalıdır. Bazı insanlarda mide bulantısı - Bazı insanlarda idrarda zorluk - İçeriğindeki formik asit ve histamin dolayısıyla süründüğünde deriyi acıtır, tahriş eder; bazen de çayı deride rahatsızlık verebilir.
   


Sayfayı Paylaş