Isırgan Ekstraktı Nerelerde Kullanılıyor

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve ceyda3583 tarafından 24 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. ceyda3583 Member


  Isırgan Ekstraktı Nerelerde Kullanılıyor
  Isırgan Ekstraktı Amerika da California üniversitesinde ısırgan yaprağı ekstraktının kadın sağlığı üzerindeki genel faydaları araştırılmış. İnsülin, obezite, kan yağlarındaki artış, yüksek tansiyon ve oluşma ihtimali olan kalp-damar hastalıklarında etkili olduğu belirtilmiş. Adet dönemlerinde ağrı ve sancı dönemlerinde, menstural diğer problemlerde, androjen ve sprinolactone seviyelerinin düzenlenmesinde, testesteron seviyesinin kontrol altında tutulmasıyla aşırı kıllanmanın önlenmesinde kullanılabilir olduğu belirtilmiştir.

  Isırgan Ekstraktı Yani içerdiği 3,4-divanillyltetrahydrofuran hormonların düzenlenmesi ve kontrol altına alınmasını sağlamakta, böylece hormonal bağlantılı oluşabilecek birçok probleme karşı koruyucu olmaktadır. Menstural rahatsızlıkların ortaya çıkardığı gerginlik ve stressin önlenmesinde de etkilidir.(2)

  Bunların dışında romatizma, ağrı dindirme, eklem ağrıları, anemi, yüksek ateş, böbrek, egzema gibi hastalıklarda da çok yaygın kullanımı vardır. Placebo etkiside denenmiş olan prostat büyümesinde de önerilmektedir. İçeriğindeki histamine, seratonin ve acetylcholine sayesinde idrar söktürücü ve anti-histaminic özelliğe sahiptir. Bağışıklık sistemine çok büyük destek oluşturur.

  Macaristan da Budapeşte üniversitesinde fare beyninde oluşturulan oksidatif stres üzerindeki ısırgan yaprağı ekstraktının etkileri gözlenmiş. Beyinde oksidatif stres oluşumunu ve beyin hücrelerini tahrip etmesini engellemektedir. Cerebellum ve ön beyinde yapılan ölçümlerde serbest radikal konsantrasyonunu düşürdüğü belirlenmiş. Sinirler üzerinde iyileştirici etkileri mevcuttur. Serbest radikallerin DNA yı tahrip etmesini önlemektedir. Çok güçlü anti-oksidan ve anti-apoptotic etkisi vardır. Beyin fonksiyonlarının korunması ve geliştirilmesinde çok değerli bir bitkidir.
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  Benim gibi bilmeyenler olabilir.

  Ekstrakt Nedir?
  Kurutulmuş bitkilerden, özel ekstraksiyon yöntemleri kullanılarak, ayrıştırma (osmoz) işlemlerinin gerçekleştirilmesi sonucunda elde edilen, ilaç hammaddesi olarak da kullanılan bitki özlerine (etken maddelere) "EKSTRAKT" denir.

  Bitkilerin kurutulup toz haline getirilmesine veya, bitkilerin kaynatılmasıyla elde edilen suya asla ekstrakt denmez. Bu bir aldatmacadır. Ekstrakt elde etmede dikkat edilecek en önemli husus, bitkinin nasıl kurutulacağıdır. Can suyunun alınması diye de tabir edilen bu işlem, güneşte veya yüksek ısıda gerçekleştirilirse, etken maddeler bozulur, geriye sadece toz kalır veya randıman düşük olur. İdeal olan; düşük ısı alçak basınç yöntemini uygulamaktır. Buna "uzay ortamı" da diyebiliriz ki, bu teknoloji sadece Türkiye'de vardır. Bu da bizim için gurur ve övünç kaynağıdır. Dünyadaki diğer 15 bitki ektraktı firmaları ise bu işlemi atmosfer ortamında gerçekleştirmektedir. (Su atmosferde 100 C°, uzayda ise sadece 5 C°de kaynar).
   

Sayfayı Paylaş