İsim Değiştirmek İçin Gerekli Belgeler Evraklar

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 28 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İsim ve Soyadı Değiştirme İşlemleri ve Gerekli Belgeler Evraklar

  4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 27 nci maddesi, “Adın değiştirilmesi, ancak haklı sebeplere dayanılarak hakimden istenebilir.” demektedir. Buna göre adın değiştirilmesini dâvâ edebilmek için haklı sebeplerin bulunması gerekir.

  Bu haklı sebepler çok değişik olabilir. Kişi çevresinde başka bir isimle tanınmış olabileceği gibi, ismi, kötü, çirkin veya kaba manalar içerebilir, çok uzun olabilir, yazılışı çok zor olabilir. Erkeğe bayan, bayana erkek ismi konulmuş olabilir vs, vs ... Bu misalleri daha da uzatmak mümkündür. Kısacası, ismin değiştirilebilmesi için bu konuda hakimi ikna edecek haklı bir sebebin olması gerekir.

  Böyle haklı bir sebebin varlığı halinde, isminin değiştirilmesini talep eden kişi (reşit değil ve velayet altında ise velisi) tarafından, ikamet ettiği veya nüfusa kayıtlı olduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde, Nüfus İdaresi aleyhine dâvâ açılmalıdır.

  • İsim değiştirme işlemi basit bir dilekçe hazırlayıp Asli Hukuk Mahkemesine başvurmak yeterlidir.

  • İsim değiştirme için o isimle tanınmak gerekir.Toplum içinde rencide edici oluyorsa isim değiştirmeyi talep edebilir.

  • İsim değiştirme davaları Asli Hukuk Mahkemesine müracaatla değiştirebilir.

  • İsim değiştirebilmek için telaffuz edilmesi zor , toplum tarafından yadırganan , dalga konusu olan isimler olması durumunda değiştirilir.

  • Dilekçesinde gerekli nedeni ile birlikte yeni ismini almak istediği ismi belirtmek durumundadır.

  • Nüfus cüzdanındaki isim ile normal hayattaki ismin farklı olması ve değiştirilmek istenmesi durumunda iki şahit ile ve bir dilekçe ile kullandığınız ismi nüfus cüzdanınıza da yazdırmanız mümkündür.

  • Soyadı değiştirme toplumda rahatsız olunacak şekilde ise soyadının değiştirilmesi talep edilebilir.Bu haklı nedenlere dayanmak zorundadır.

  • Evlenen kadın eğer evlenme işleminden önce soyadının kalmasını talep etmemişse mahkemeye dava açarak çok basit bir işlemle evlenmeden önceki soy adını kocasının soyadından önce gelmek suretiyle kullanabilir.

  • İsim değiştiren kimsenin menfaati zarar görüyorsa bu ismi bir (1) yıl içerisinde tekrar mahkemeye başvurarak değiştirebilir.

  • Davanın yaklaşık masrafı 33 TL dir.

  • Mahkemeler HAKLI SEBEP hususunu büyük titizlikle incelemektedir.
   


 2. BaRıŞ Well-Known Member

  Örnek isim değiştirme davası başvuru dilekçesi


  ......... HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE  DAVACI :

  VEKİLİ :

  DAVALI : ...... Nüfus İdaresi Müdürlüğü.

  KONU : Haklı neden sebebiyle isim tashihi talebinden ibarettir.

  AÇIKLAMALAR :

  1- Davacı müvekkil her ne kadar nüfus kayıtlarında ....... ismiyle kayıtlı olsa bile ailesi ve arkadaşları ve hatta çalıştığı işyerindeki çevresinde bile ....... ismiyle tanınmaktadır.

  2- Bu durum kayıtlar ile özel hayatında ve iş hayatında karışıklığa neden olmaktadır.

  3- Bu nedenle müvekkilin nüfus kayıtlarında ....... olarak geçen isminin ....... olarak değiştirilebilmesi için sayın Mahkemenize başvurmamız zorunlu hale gelmiştir.


  HUKUKİ NEDENLER : MK, NK, HUMK ve diğer ilgili mevzuat.


  HUKUKİ DELİLLER : Nüfus kayıtları, tanık beyanları ve diğer yasal deliller.


  SONUÇ VE İSTEM : Açıkladığımız sebeplerle nüfusta ....... ismiyle kayıtlı olan müvekkilin adının ....... olarak değiştirilmesini ve bu ad değişikliğinin müvekkilin çocuğunun nüfus kayıtlarına baba adı olarak teşmiline karar verilmesini saygıyla müvekkil adına arz ve talep ederim. …/…/…


  Davacı Vekili

  Av.
   

Sayfayı Paylaş