İsim değişikliği için nüfus müdürlüğü nasıl başvuru yapılır

Konusu 'Hukuk Rehberi' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  İsim Değişikliği İçin Nüfus Müdürlüğüne Nasıl Başvuru Yapılır?

  En az 6 ay süren, mahkeme masrafı, 2 tanık, savcı ve nüfus memurunun olumlu görüşü ile hakim kararı gerektiren isim değişikliği davaları tarihe karışıyor. Değişikliği artık Nüfus memurlukları bir dilekçeyle yapacak.

  Nüfus kanununda değişiklik öngören yasa tasarısı hazırlandı. Tasarı yasalaşırsa isim ya da soyadı değişikliği için dava açılmayacak ve Nüfus müdürlüklerine dilekçe ile başvuru yeterli olacak. Ancak sadece küçük düşürücü, gülünç ya da ahlaka aykırı isim ve soyadları değiştirilecek.

  Değişiklik Nasıl Yapılıyor?

  İsim ya da soyadı değişikliği halen Medeni Kanunun 27. maddesi uyarınca belirlenen şartlar mukabilinde dava yolu ile talep edilebilmektedir. Kişiler yeni bir isim ya da soyadı alabiliyor, kullandığı isme başka bir isim ekleyebiliyor veya çıkarabiliyor. Ancak bunun için uzun bir prosedüre gerek bulunuyor. Değişiklik için haklı bir sebep olması gerekiyor. ''Milli kültüre, örf ve adetlere uygun olmaması, gülünç ve çirkin bir anlamı bulunması, kişisel ilişkilerde veya mesleğin icrasında yanlış anlamalar doğurması'' dikkate alınıyor. Bu kriterler mevcutsa dava açılabiliyor.

  Ad ve soyadı değiştirme davaları o kişi için hayat boyu sadece bir kez açılabiliyor. Evli kadınlar ise soyadı değiştirme davası açamıyor. Adını veya soyadını değiştirmek isteyen kişinin, bizzat kendisi veya bir Avukat marifetiyle, yerleşim yerindeki (ikametgah) Asliye Hukuk mahkemesine bir dilekçe ile başvurması gerekiyor.

  Dava ele alınırken mahkemede, biri aile dışından olmak üzere iki tanık ile, Cumhuriyet Savcısı ile Nüfus memurunun hazır bulunması gerekiyor. Hakim talebi haklı bulursa, değişiklik yerel gazetede ilan edilip, nüfus müdürlüğüne bildiriliyor. Dava sonucu kocanın soyadı değişirse, eş ve çocukların da soyadı değişiyor. Bu davalar en az 6 ay sürüyor. Ad veya soyadı değişimi nedeniyle zarar gören kişiler varsa bunlar da bir yıl içerisinde itiraz edebiliyor.

  İsim Değiştirme İçin Vekaletname Çıkarırken Dikkat Edilecek Hususlar:

  Vekaletname çıkarılırken (Nüfus davaları açmaya, isim , soyisim değiştirmek için dava açmaya) şeklinde ibarenin MUTLAKA eklenmesi gereklidir.
   

  Son düzenleme: 25 Şubat 2015

Sayfayı Paylaş