İş hayatında zaman kazandıran yöntemler

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  En iyi zaman kazanma yöntemleri
  Nasıl zaman kazanırım

  1.Toplantılar
  Sadece faydalı toplantılara katılın. Toplantının mutlaka gündemi olsun. Zamanında başlayın, zamana sadık kalın, zamanında bitirin. Toplantı konularını ilgili kişilere devredin. Görüşülecek konuları arka arkaya ele alın.

  2.Bugünün İşini Yarına Bırakmamak
  Bitiş zamanını koyun, öncelikleri netleştirin. Sonuçları başkalarına yazılı olarak verin. Büyük projeleri küçük parçalara ayırın.

  3.Telefon Engellemeleri
  Bir proje veya bir problem üzerinde çalışırken telefon konuşmaları işi böler. Ofisinizi terkedin. Rutin telefon bağlantılarının zamanını sınırlayın.

  4.Davetsiz Misafirler
  Ayağa kalkın ve ziyaretçi ile konuşun. Konuşmak istediğinizi, fakat şu an mümkün olmadığını söyleyin. Doğrudan, fakat kibarca söyleyin. Açık kapı
  bırakmayın.

  5.Günlük Plan
  Günlük plan kullanın, fakat çok karışık olmasın. Bu teknik, bu kitaba yaptığınız yatırıma değer. Her gün, akşam veya sabah,yapılacak altı tane şey yazın. Çalışmaya bir numaradan başlayın. Bitiremezseniz endişelenmeyin. Bitmeyenleri bir sonraki güne erteleyin.

  6.Hedefler
  İşle ilgili ve kişisel hedefler koyun. Bu, sizin daha üretken olmanıza yardım edecektir. Yönetim eksikliği zaman ve çaba kaybına sebep olur. Hedef belirleme her zaman başarının en büyük sırrıdır.

  7.Rutin ve Sıkıcı İşler
  Bu işleri bir programa göre yapın. Sadece ortaya çıktıkları zaman yapmayın. Önemsiz yazışmaları, telefon konuşmalarını ve okumayı enerjinizin düştüğü
  veya boş, önemsiz zamanlara saklayın.

  8.Karışık Masa
  Ünlü bir perakende satış mağazasının yöneticisi masasında her zaman üç parça kağıt bulundururdu. Her biri ele alması gereken öncelikli işler içindi. Her seferinde bir tanesini yapardı. Masanızı temiz tutun, görüş alanınızda dikkatinizi dağıtacak şeyler olmasın. Bir seferde önceliği olan tek şey yapın.

  9.Kararsızlık
  Bilgi toplayın ve harekete geçin. Hesaplanmış riskler alın; bu yöneticinin görevidir. Başkalarının kararlarınıza uygun şekilde katılmasını ve ilgilenmesini sağlayın.

  10.Talimatlar
  Açık olun ve gerekirse, size talimatlarınızı daha kolay anlaşılır şekilde tekrar anlatmalarını veya tekrar etmelerini söyleyin. Her zaman sonuçların kontrolunun takipçisi olun. Eğer yapabilirseniz talimatları yazılı verin.

  11.Yazışmalar
  Not yazmak yerine, telefon edin. Yeni bir mektup veya not yazmak yerine, notları gelen mektup veya not üzerine yazıp geri gönderin. Hiçbir zaman kağıt parçalarını saklamayın.

  Kaynak: Net
   


Sayfayı Paylaş