İş Görüşmesi Soru Çeşitleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 22 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  İş Görüşmesi Soru Çeşitleri  İş görüşmesi soruları 3 ana kategoriye ayrılır: Teorik, Yönlendirici ve Tecrübeye Dayalı Sorular
  • Teorik Sorular: Varsayım türünde sorulan sorulardır. Örneğin: How would you resolve a customer service problem where the customer demanded an immediate refund? What's your idea of the perfect job? Where do you see yourself in fıve years? (Müşteri parasının derhal iade edilmesini isterse sorunu nasıl çözersiniz? Sizce mükemmel iş nasıl olmalıdır? Beş yıl sonra kendinizi nasıl bir pozisyonda görüyorsunuz?)
  • Yönlendirici Sorular: İşverenin aradığı cevapları bulmayı umduğu sorulardır. Örneğin: You are willing to travel, aren't you? (İş seyahatine gidersiniz, değil mi?)
  • Tecrübeye Dayalı Sorular: Geçmişte yaşadığınız tecrübelerden örnekler almak için sorulur. Bu soru çeşidi iş ile ilgili konulara dayanır. Daha önce bu tür soru çeşidi ile karşılaşılmamış ise cevaplanması zor bir soru türüdür. Örneğin: Give me an example of a time when you handled conflict effectively. Tell me about a time when you made a difficult decision. (Sorunu etkin şekilde çözdüğünüz bir örnek verebilir misiniz? Zor bir karar vermek zorunda kaldığınız bir durumu anlatır mısınız?)
  Teorik Soruları Etkili Cevaplama Yolları:
  Teorik soruları etkili cevaplamaya çalışırken ilk önce işverenin neden özellikle bu soruyu sorduğunu düşünün. Eğer sorunun arkasındaki nedeni anlayabilirseniz, işverenin aradığı cevabı verebilirsiniz. Örneğin, bir işveren size 'Önümüzdeki 5 yıl içinde kendinizi nerede görüyorsunuz?' diye soruyorsa, bunu şirkette kalmayı planlayıp planlamadığınızdan emin olmak için soruyordur. Bu tip bir soruya cevabınız, sizin bu şirkette zamanla daha fazla sorumluluk almaya istekli olduğunuzu belirtir nitelikte olmalıdır.

  Yönlendirici Soruları Etkili Cevaplama Yolları:
  Kısa bir detaylı açıklamayı takip eden ve cevabı "evet" yada "hayır" olan sorulardır. Genellikle işverenin aradığı cevabı vermek zor değildir. Mesela; "You are willing to relocate?" (Yeni bir iş ortamı mı arıyorsunuz?) sorusuna cevap olarak "Yes, certainly. I am very willing to go where the opportunities are" (Kesinlikle. Fırsatların olduğu yere gitmek istiyorum) şeklinde cevap verebilirsiniz.

  Tecrübeye Dayalı Sorulara Etkili Cevaplama Yolları:
  İş görüşmesinde bu tür soruyla karşılaştığınızda öncelikle işverenin bu soruyu sorma amacını anlamalısınız. Tecrübeye dayalı sorular; geçmiş tecrübelerin ışığında performansınızı anlamak amacıyla sorulur. Dolayısıyla işverenin adaylarda aradığı teknik ve performans yeteneklerinin neler olduğunun analizini yapmış olması gerekir. Teknik yetenekler işi yapabilmek için gerekli olan teknikler ve belirli bilgi birikimidir. (denetleme, danışmanlık, yönetme, vb.) Performans yetenekleri ise bir çalışanın işe getirdiği karekterlerdir. (inisiyatif, liderlik, organizasyon, yaratıcılık, vb.) İşveren aradığı bu yetenekleri bir kere belirledikten sonra, adayın bu alanlarda kendini geliştirip geliştirmediğini belirleyecek soruları hazırlayacaktır
  İş arayan olarak, aradığınız iş için gerekli olan performans ve teknik yeteneklerinizi değerlendirirken tedbirli olmalısınız. Yerleşmeyi düşündüğünüz işte yapabileceklerinizi kanıtlamak için 60-90 saniyelik örnekler hazırlayabilirsiniz. Bu örnekler 'STAR' olarak adlandırılan belli bir formatta olmalıdır: Situation (Durum), Task (Görev), Action (Faaliyet), Results (Sonuçlar)


  • Durum/Görev: Ne zaman, nerede ve hangi şartlar altında bir problem ile karşılaştığınızı belirleyin. Önceki zorlukları, muhtemel sonuçları ve neden bu problemin ele alındığını düşünerek problemin alanını ve etkilerini tanımlayın. Sorunun cevabı bundan sonra ne olacak olmalıdır.
  • Faaliyet: Ne yaptınız? Ne tür önlemler aldınız? Ne olduğunu belirlemek için aksiyon fiilleri kullanın.
  • Sonuçlar: Faaliyetiniz sonucu ne oldu? Yararları nelerdir? Eğer mümkünse ifadenizi sayısallaştırın. Ne tür değişiklikler oldu? Kimler etkilendi?
  Vereceğiniz örnekleri 'STAR' formatında prova edin. Böylece cevaplar aklınıza kolayca gelir ve onları etkili bir biçimde söyleyebilirsiniz.

  Örnek soru: "Tell me about a time when you solved a difficult problem?

  • Durum/Görev: "While I was working at the Daily News as an account executive, advertising revenue began to pludge and a large number of long-term advertisers were not renewing their contracts."
  • Faaliyet: " I designed a new promotional packet to go with the rate sheet and compared the benefits of Daily News Circulation with other ad media in the area."
  • Sonuç: " We signed contracts with 15 former advertisers for daily ads and 5 for special supplements. We increased the number of our new customers by 20 percent over the same period last year."
   


Sayfayı Paylaş