İş Görüşmesi Şekilleri

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 22 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  İş Görüşmesi Şekilleri

  • Birebir görüşme: Eleman arayan yetkilinin aday ile özel görüştüğü en yaygın formattır.
  • Kurul görüşmesi: Bu yömtemde aday iki yada daha fazla yetkili tarafından mülakata alınır. Bu sistemde konuşan kişi ile göz teması sağlamaya dikkat etmek gerekir.
  • Telefonda görüşme: Coğrafı uzaklık nedeni ile işverenle buluşmanız mümkün değilse, işveren sizinle telefonda görüşmeyi tercih edebilir. Görünümünüz ve fiziksel hareketleriniz değerlendirilemeyeceği için pürüzsüz ve arkadaşca bir ses tonu ile konuşun. İşveren sadece sesinizi duyacağı için sizin adaylığınızı ne konuştuğunuzla değerlendirecektir. Konuşurken yararlanmak için özgeçmişinizi, yeteneklerinizin bir listesini ve konuşmak istediğiniz konuları hazırlamayı unutmayın. Yanınızda bir kağıt ve kalem hazır bulundurun.
  • Bilgisayarda görüşme: Bazı firmalar, özellikle aday başka bir ülkede ise ve taraflar zaman kazanmak istiyorsa, e-mail yolu ile görüşme gerçekleştirir. Bu şekilde yapılan görüşmede, cümleler işverenin anlayacağı şekilde açık, mantıklı, zekice organize edilmiş ve dilbilgisi hatası olmaksızın yazılmalıdır. Aynı birebir görüşmede olduğu gibi geçmiş sorumluluklar ve deneyimler belirtilmeli, varsa sorular yöneltilmelidir.
  • Video-konferans: Bu teknoloji, örneğin firmaların yaptığı kolej ve üniversite ziyaretleri sırasında bir pozisyon için tahmininden daha fazla aday çıkması gibi durumlarda ön eleme yapmak amacıyla kullanılır. Adayların hepsinin kişisel görüşme için davet edilmesi çok detaylı ve zaman alıcı olacağı için, işverenler kamera ve seslendirme sistemi ile donatılmış kişisel bilgisayarlar yoluyla, adaylar ile yüz yüze canlı bağlantı kurarlar.
   


Sayfayı Paylaş