iş görüşmelerinin püf noktaları

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İş görüşmesinin püf noktaları
  İş görüşmesinde püf noktalar
  İş görüşmelerinde püf noktaları
  Görüşme Teknikleri ve Püf Noktaları
  İş Görüşmelerinin Püf Noktaları ve Personel Alımları

  İş görüşmeleri için püf noktalar
  Aylardır iyi bir işte çalışmak için girişimlerde bulunuyor, görüşmelere gidiyorsunuz. Ama bu sefer karşınıza 'tam benlik' dediğiniz bir iş fırsatı çıktı. İçinizden "Bu işi kapmalıyım, ama nasıl?" diye geçiriyorsunuz. İş görüşmeleriyle ilgili bilgilerin yer aldığı ''İş Başa Düştü'' adlı bir kitabı da bulunan İmteks İnsan Kaynakları Müdürü Mehmet Öner, iyi bir iş görüşmesinin ipuçlarını anlattı.

  Özgeçmişiniz size puan kazandırır
  İyi bir iş görüşmesi için özgeçmiş yazmak çok önemli. Özgeçmişler kısa ve öz olmalı, dilbilgisi, yazım kuralları ve anlatıma dikkat edilmeli. Özgeçmişinizde başvurulan pozisyonla ilgili olmayan özelliklerden bahsedilmemeli. Özgeçmiş yazdıktan sonra, güvenilir bir kişiye okutulmalı ki hatalar ve eksikler daha iyi görülebilsin.

  İşverenlerin artık, elemanlarda aradığı teknik özelliklere ilave olarak, işin içine psikoloji, kişilik analizi, iletişim becerileri ve davranış özelliklerini de kattığını belirten Öner, özgeçmişlerde kişisel bilgi, ulaşım bilgisi, iş deneyimi, eğitim durumu, beceriler, kariyer hedefi, yabancı dil ve bilgisayar bilgisi, referanslar ve hobilerin yer alması gerektiğini anlattı ve ekledi: "Özgeçmişe yazılacak hobilere ilişkin olarak, ''Hobilere genellikle kitap okumak, sinemaya gitmek, spor yapmak yazılır. Eğer hobiler yazılacaksa, 'macera romanı okurum', 'belgesel film izlerim', 'dağcılıkla ilgilenirim' gibi belirgin ifadeler kullanılmalıdır.'' dedi.

  Görüşmeye zamanında gidilmeli
  İş görüşmesine giderken kiminle görüşeceğinizi, görüşeceğiniz kişinin adını, pozisyonunu, görüşme yerinin adresini, işyerine nasıl ulaşılabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Ayrıca görüşmeye geç kalma durumu için bir telefon numarası da edinmelisiniz. Görüşmelere zamanında gidilmesi önemlidir. Görüşmelere ayrıca aile üyeleri veya arkadaşlardan biriyle gidilmemesi gerekir.

  İş görüşmelerinde ilk izlenim ve görünümün çok etkileyici olduğunu belirten Mehmet Öner, görüşmeye giden kadınların parlak ve göz alıcı takılardan ve ağır makyajdan kaçınmaları, ''parfüm şişesinden çıkmış gibi parfüm kullanmamaları'' gerektiğine dikkati çekti. Erkekler ise giysilerinin ütüsüne, ayakkabıların boyasına, saç ve sakal tıraşına dikkat etmeli.

  Öner'in, iş görüşmelerine ilişkin diğer tavsiyeleri şöyle:
  Görüşmeye birkaç dakika erken gidilirse, kişinin görünümünü düzeltmek ve kontrol için zamanı olacaktır.

  İyi bir başlangıç için, görüşmecinin eli uygun biçimde sıkılmalı ve abartıya kaçmadan gülümsenmeli. Ayrıca oturulacak yer gösterilmeden oturulmamalı.
  Otururken rahat olunmalı, el veya kucağa bir şey alınmamalı. Eller, vücut hareketlerine uyumlu ve doğal hareket etmeli.

  Görüşmenin başında işveren, havayı yumuşatmak için sohbet niteliğinde sorular sorabilir. İşverenin yaklaşımı ne kadar içten olursa olsun, bir iş görüşmesinde olduğu unutulmamalı ve gereken ciddiyet bozulmamalıdır.

  Sorulara, görüşmeyi yapan kişinin duymak istediği cevaplar ile karşılık vermenin, olumlu sonuç vereceği düşünülmemelidir. Çoğu görüşme soruları için ''evet'' veya ''hayır'' cevabı uygun değildir. Daha çok detay sağlanmalı ve mümkünse kişisel deneyimlerden örnekler verilmelidir.

  Görüşmede, deneyimli görüşmeciler başvuru yapanları mümkün olduğunca konuşturmak ve hakkında bilgi almak isterler.

  Görüşmelerde zamanın yüzde 70'i başvuru yapan kişiye aittir. Ancak devamlı konuşulmamalı, istenilen söylendiğinde konuşma bitirilmelidir.

  Görüşülen kişiye sadece ismi ile hitap edilmemelidir.

  Görüşme sırasında saate kesinlikle bakılmamalıdır.

  İşveren konuyu açmadan, ücret konuları sorulmamalıdır.

  Bilgi verirken iyi göz kontağı kurulmalı ve gülümsenmeli. Cevap vermeye istekli ve enerjik olunmalı.

  Görüşmecinin öğrenmek istediği başka bilgi veya başka aşamalar olup olmadığı sorulmalı.

  Eğer görüşmeci belirtmiyorsa, işe alınma kararının ne zaman verileceği sorulmalı.

  Görüşmeciye zaman ayırdığı için teşekkür edilmeli.

  Kaynak: Milliyet
   


Sayfayı Paylaş