İş Dünyasındaki Altın Kurallar

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 21 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İş dünyasının altın kuralları
  Yöneticiler İçin Altın Kurallar
  Genç Yöneticilere 13 Altın Kural, Zirvedekilerin Altın Kuralları

  İş Dünyasındaki Altın Kurallar
  Yeni bir işe başladınız veya yeni mezunsanız,nasıl davranmanız gerektiği konusunda bilgiye ihtiyacanız varsa, iş dünyasındaki altın kurallar sizi aydınlatacaktır. Dünyanın heryerinde geçerli, alışkanlık haline getirebileceğiniz, başarılı olmanız için gereken kurallar. Kendinizi geliştirmek için de altın bir fırsat..

  - Ekip çalışması konusunda çok özenli olun. Farklılaşmaya çalışın ama ekibinizden ayrı hareket etmeyin.

  - Bireysel çalışıyorsanız da kendini göstermek için ekstra çaba harcayan bir şov insanı olmayın. Kendinizi siz değil, yaptıklarınız göstersin.

  - Yöneticinizi anlamaya çalışın. Ucuz sonuçların peşinde koşmayın, sürekliliği olan başarıları hedefleyin.

  - Empati yine başrolde. “Ben böyle düşünüyorum tamam ama acaba karşımdaki ne düşünüyor?” sorusunu daima sorun.

  - Sosyal ilişkinize değer verin. Ama sosyal ilişki kurmak için küçük tuzaklara düşmeyin. Örneğin tüm ekip arkadaşlarınız hakkında sürekli dedikodu tabanlı bilgiler veren departman sekreterine karşı dikkatli olun. Sizden aldıklarını da başkalarına verme ihtimali yüksektir. “Kankalık” sistemi iş yaşamında, üniversite yıllarındaki gibi sevimli olmayabilir. Burası bir işyeri. Zaman içinde sağlam dostluklar geliştirebilen biri olursanız ne ala ama uyanık olun, seçici olun, gözlemci olun.

  - Kendinize iyi bakın. Bu cümleyi telefon kapatırken veya ayrılırken bir arkadaşınıza söylediğiniz günlük kullanım halinden farklı düşünün. Uykunuza, sağlığınıza, olabildiğince beslenmenize, egzersizlerinize, vücudunuza ve ruhunuza karşı özenli olun. Sabah kalkar kalkmaz sigara yakan, ertesi gün iş günü olduğu halde geç saatlere kadar eğlenip sabah zar zor yataktan kalkan, günlük bakımını aksatan, dişleri, elleri, saçları bakımsız olan biriyle kim aynı takımda yer almak ister?

  - Hedefli hareket edin. Hedefi olmayan yönünü bulamaz.
  Altın kuralları okuduktan sonra, “Hep kurallara göre mi hareket edeceğim?” diye soruyorsanız, cevabımız hazır. Siz, bu işyerinde yeni bir çalışansınız. Kendi stilinizi geliştirinceye dek, başkalarına uyum sağlamayı öğrenmelisiniz. Bir gün yıldız çalışan olduğunuzda sizin de kendi kurallarınız olacak. Ama şimdilik, öğrenen ve anlamaya çalışan birisiniz.

  Alıntı: işteiş
   


Sayfayı Paylaş