İranın Ekonomisi

Konusu 'Ülkeler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İranın Ekonomisi Nedir

  İranın Ekonomisi hakkında bilgi
  Ülkenin ekonomik planlaması oldukça karmaşıktır. Petrol gibi diğer büyük ekonomil teşebbüsleri devlet kontrolündedir. Şimdiki Cumhurbaşkanı geçmiş dönemlerdeki Cumhurbaşkanlarının izinden yürümüştür. 1996 senesindeki güçlü petrol piyasası İran’da mali baskıların azalmasına yardım etmiş ve Tahran yönetiminin borçlarını tam vaktinde ödemesini sağlamıştır. Fakat ülkenin ekonomisi 1997 ve 1998 yıllarında gerilemiştir. Bunun nedeni ise petrol fiyatlarındaki düşüştür.

  Bu düşüş fazla uzun sürmemiş, 1999 ve 2000 yılları arasında petrol fiyatlarının yeniden yükselmesiyle ülke ekonomisi rahat bir nefes almıştır. Ülkenin Gayri Safi Milli Hasıla 426 milyar dolardır. GSMH Kişi Başına Düşen Milli Gelir ise 6 400 dolardır.

  Ayrıca ülkede petrol gibi ekonomik kaynakların yanında tarım, sanayi, madencilik ve ticarette yapılmaktadır. Ülkenin çalışabilir insan sayısının 1/3 tarımla uğraşmaktadır. Tarım sektörünün ülkeye getirisi ise yüzde 25′ dir.

  Diğer bir ekonomi kaynağı olan sanayi, ülkede gelişme sürecindedir. Özellikle Abadan ve çevresinde petrol sanayi gelişmiştir. 2001 yılı araştırmalarına göre sanayi üretimi büyüme oranı yüzde 5.5′ dir.

  İran’da çıkarılan başlıca maden ürünleri petrol, doğal gaz, kömür, krom, bakır, demir, kurşun, manganez, çinko, sülfür ve değerli taşlardır.

  Ticaret ise ülkenin diğer bir ekonomi kaynağıdır. Ülkede 2001 yılı ihracat 27.4 milyar dolardır. İhraç Malları: Petrol, doğal gaz, halı, hurma, meyve, fındık, deri, demir ve çelik ve kimyasal maddeler. İhracat yapılan ülkeler Japonya , İtalya, BAE, Fransa ve Çin’ dir. İthalat ise 17.2 milyar dolardır.

  netten alıntı
   


Sayfayı Paylaş