İplikçi Caminin Hikayesi

Konusu 'Dini Sohbet' forumundadır ve CAN tarafından 8 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. CAN Well-Known Member


  İplikçi Camii ve Hikayesi

  Camiyi yaptıran kişi (padişahta olabilir zengin bir kişide olabilir) camiyi yaptırırken hiç kimseden yardım alınmaması konusunda etrafındakilere ve çalışanlarına emir vermiş. Cami inşaatı başlamış; fakat bir süre sonra yaşlı bir teyze birikintilerini camiye yardım olarak vermek istemiş. Herkese olduğu gibi yaşlı teyzeye de yardımlarının kabul edilemeyeceği söylenmiş.

  Teyze her gelişinde ısrar etmesine rağmen değişen hiçbir şey olmamış. Teyzede bakmış olacak gibi değil gidip elindeki paralara pazardan yün almış. Aldığı yünlerle evdeki yünlerin hepsini eğirtmeciyle bir güzel ip yapmış. Sonra yaptığı ipleri de küçük küçük keserek bir çuvala doldurmuş doğruca camini inşaatına gitmiş. Çalışanlar cami için harç kararken yaşlı teyze hiç kimseye bir şey demeden çuvaldaki ipleri harcın içine hemen boşaltıvermiş. Durum camiyi yaptırana kişi ya da sultana anlatılınca yaşlı teyzeyi huzuruna çağırmış ve davranışının nedenini sormuş. Teyzede niyetini ve başından geçenleri bir güzel anlatmış. Teyzenin davranışı camiyi yaptıranın çok hoşuna gitmiş ve teyzeyi takdir etmiş. Bir rivayete göre camiyi yaptıran kişi kadının bu davranışından dolayı caminin ismi iplikçi koyduğu baş bir rivayette ise bu olay halk arasında bu şekilde anılmaya başlanmış, camide inşaatını bitince camini ismi bu şekilde kalmıştır.

  İşte İslam medeniyetinin temelini oluşturan ruh budur. Temelinde rıza-i ilahi olan hizmetler hep günümüze kadar ayakta kalabildiği gibi yıllarca da ayakta kalabileceğini göstermektedir.

  Konya'ya yolunuz düştüğü zaman tarih kokan İplikçi Cami'sini ve şadırvanı ile Mevlana ve Şems Tebriz-i Hazretlerinin türbesini ziyaret etmeden geçmeyelim Bunların yanında Kapu Cami, Şerafettin Cami, Sultan Selim Cami, Alaadin Cami gibi tarih kokan İslam medeniyetinin şaheserleri olan camilerini de unutmamanız dileğiyle.
   


 2. CAN Well-Known Member

  İplikçi Camii

  Altunoba camii de denir, Konya’da Selçuklular devrinde yapılmış cami. Güneyinde önce mevcut olan medresesi ile birlikte selçuklu sultanlarından Rükneddin Süleyman Şah ve Alâeddin Keykubad I devri ilerigelenlerinden Semaüddin Altunoba (Altunboy) tarafından yaptırıldı (1201). Şemsüddin Altunoba, medresesine İplikçi sülâlesinden Necibüddin Ayas’ı mütevelli tayin ettiği için medrese ve cami İplikçi adı ile anıldı.

  [​IMG]

  Cami, dikdörtgen bir temel üzerine kurulmuştur. 12 Adet fil ayağı kuvvetli desteklere dayanan kemerler üzerine oturmuştur. İkisi beyzî, biri yuvarlak üç kubbesi ve çapraz tonozları vardır. Kıble yönündeki mermer işleme mihrabı, orijinal çini mihrabının üzerine Osmanlılar devrinde yapılmıştır. Eski mihraptan çini artıkları bugün de görülmektedir. Caminin tuğla minaresi yıkılmıştır.

  Karamanoğulları (1332), Turgutoğulları ve Osmanlılar devrinde defalarca onarıldı. Sonraları medrese yıkıldı, yalnız camiye bitişik kubbeli bir hücresi kaldı. Son yıllarda yeniden onarıldı. 1953 Yılında Klasik Eserler müzesi olarak açıldı; fakat bir süre sonra boşaltıldı (1959). Bugün cami olarak kullanılmaktadır.
   

Sayfayı Paylaş