iPhone'da Sesli Arama Yapin

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Eylül 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte cihazların sunduğu özellikler artarken, telefon kullanımı giderek daha karmaşık bir hal alıyor. Dokunmatik ekranların hassas algılama özelliği nedeniyle, telefonla ilgili bir işlem gerçekleştirirken kullanıcının tüm dikkatini bu işleme vermesinin gerekliliği, aynı anda başka bir işle ilgilenme olasılığını ortadan kaldırıyor. Bu aşamada devreye giren ses teknolojileri, kullanıcıların sesli komutlarla işlem yapmalarına olanak taniyan dokunmatik ekran kullanımını azaltıyor ve kullanım kolaylığı sağlıyor.

  Türkçe ses teknolojileri alanında gelişmiş bir teknoloji sunan Sestek tarafından geliştirilen yeni bir mobil uygulama olan "Sesli Arama", iPhone kullanıcılarının hayatını kolaylaştırıyor. Apple App Store'dan ücretsiz olarak indirilebilen uygulama sayesinde telefon rehberinde kayıtlı kişilerin kartvizitlerine ulaşmak için isimlerini söylemek yeterli oluyor. Böylece, dokunmatik ekran aracılığıyla kalabalık telefon rehberinde zahmetli bir şekilde kartvizit aramak da son buluyor.

  Rehberdeki kişi kayıtlarına ad, soyad ya da tam ad söyleyerek ulaşabilmeyi sağlayan Sesli Arama, yüksek tanıma oranı ve kolay kullanım özellikleriyle dikkat çekiyor. Uygulama yüklendikten sonra iPhone ekranında "Sestek Sesli Arama" ikonu ile yer alıyor. Bu ikona dokunarak uygulamayı çalıştıran kullanıcı, arayüzde yer alan "Sesli Arayın" butonu ile uygulamayı sesli komut alacak konuma getiriyor ve rehberde kayıtlı kişilerden birinin adının söylenmesi bekleniyor. İsim söylendikten sonra, ilgili kişinin rehberde kayıtlı olan kartvizit bilgileri ekranda görüntüleniyor. Kullanıcı, kişiyi aramak isterse kartvizit bilgisine dokunması yeterli oluyor.

  Sestek'in mobil platformlara yönelik ilk çözümü olan Sesli Arama, Sestek tarafından geliştirilen ses tanıma teknolojisi GVZ SR'ı kullanıyor. Uygulama Türkçe için geliştirildiği için, Türkçe karakter içeren ad-soyadları sorunsuz olarak tanıyabiliyor. Kullanıcıların Türkçe karakter kullanmaya özen göstermeleri sistemden daha iyi verim alınmasını da sağlıyor.

  Uygulama hakkında detaylı bilgiye ve AppleApp Store bağlantısına Sestek Sesli Arama - Voice Call adresinden ulaşılabiliyor.
   


Sayfayı Paylaş