iPhone Rehber Silme ve Yedekleme

Konusu 'Akıllı Telefon Sorunları' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 2 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  iPhone Rehber Silme ve Yedekleme Uygulaması

  2 milyana yakın kullanıcı tarafından tercih edilen bu işlevsel uygulama ile rehberinizde kişileri kaybetme olasılığınız sıfıra iniyor. Hiçbir kayıt, üye olma ve aktivasyon işlemine ihtiyaç duymayan My Contacts Backup, kayıt altına almak istediğiniz numaları iOS Mail uygulaması dahilinde mail kutunuza .vcf uzantılı olarak kaydediyor.

  https://itunes.apple.com/tr/app/my-contacts-backup/id446784593?mt=8

  Uygulamayı kullanabilmek için internet bağlantısına da ihtiyaç duymuyorsunuz. Çevrimdışı olarak kayıt işlemlerini gerçekleştirebildiğiniz bu uygulama iOS cihazlar arasında da kolaylıkla transfer yapabilme özelliğine sahip.

  Uygulamanın kullanımı ve çalışma mantığı da oldukça basit. Uygulamayı açtığımız anda karşımıza Adres Defterimizdeki toplam kayıt sayısını gösteren bir ekran çıkıyor. Bu ekranda “Yedekle” (Backup) seçeneğine tıkladığımızda da Adres Defterimizdeki tüm kayıtlar, vCard standardında yedeklenerek E-mail dosyasına ek (attachment) olacak şekilde hazırlanıyor. Eğer Adres Defterimizde, profiline resim eklenmiş çok kişi yok ise, yedekleme işlemi 10-15 saniye gibi bir sürede tamamlanıyor. Eğer resimli çok fazla kayıt var ise bu işlem 1 dakikaya kadar çıkabiliyor.

  Yedekleme adımı bittikten sonra da “Email” seçeneğine tıkladığımızda bu sefer karşımıza, “KişilerimYedek-yedekleme-tarihi.vcf” formatındaki yedek dosyasının da eklendiği iPhone’un email uygulaması çıkıyor. Bu sayede kendimize bir mail atarak adres defterimizi yedeklemiş oluyoruz.

  Eğer ileride adres defterimiz bir şekilde silinir veya cihazımız restore olursa, tek yapmamız gereken iPhone’da daha evvel kendimize yolladığımız bu ek dosyasını aşağıdaki gibi açmak.

  iOS tabanlı cihazlara has bu özellik sayesinde vCard formatındaki .vcf uzantılı herhangi bir dosyayı cihazımızda açarak, içindeki kişileri tek tek veya hepsini bir seferde Adres Defterimize aktarabiliyoruz. Bu iOS tabanlı cihazların (iPhone, iPod Touch veya iPad) standart bir özelliği olduğu için de geriye dönüş (restore) için herhangi bir uygulamaya ihtiyaç olmuyor.

  My Contacts Backup uygulaması ile alacağımız yedek ile ilgili “Ayarlar” ekranından da bazı ayarlar yapabiliyoruz. Örneğin standart olarak yedekleme sırasında profil resimleri, dosyanın çok büyük olmaması için küçültülüyor. Dilersek bu seçeneği kapatarak profil resimlerinin aynen yedeklenmesini sağlayabiliyoruz. (Tabii bu da hem yedekleme süresinin uzamasına, hem de dosyanın boyutunun artmasına neden oluyor.)

  Uygulamanın diğer bir güzel yanı da, iPhone’da her nedense standart olarak bulunmayan adres defterini bir seferde silmemizi sağlayan “Kişilerin hepsini sil” seçeneğini barındırmasın. (Lütfen yedek almadan bu seçeneği kullanmayın)
  Son olarak uygulama ile Adres Defterimizin CSV olarak da yedeğini alabiliyoruz.

  “Ayarlar” ekranından Aktarım Tipi’ni CSV yaptıktan sonra yedekleme işlemini başlattığımızda, aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi adres defterimiz Microsoft Excel’de açabileceğiniz şekilde .csv uzantılı olarak hazırlanacaktır.

  Gördüğünüz gibi uygulamanın çok fazla özelliği yok. Fakat mevcut özellikleri her zaman lazım olabilir. Eğer farklı bir yöntemle zaten rehberinizin yedeğini alıyorsanız My Contacts Backup yedek bir yedekleme olacaktır :) Fakat başka hiç bir yöntem kullanmıyorsanız My Contacts Backup ile en az bir kere yedek alıp, bu dosyayı da kendinize bir kere mail atmayı ihmal etmeyin.
   


Sayfayı Paylaş