Ip Numarasından Adres veya Telefon Bilgilerine Ulaşılabilinir mi?

Konusu 'Soru-Cevap' forumundadır ve Misafir tarafından 12 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. Misafir Guest


  Ip numarasından adres veya telefon bilgilerine ulaşılabilinir mi?
   


 2. GamZe Moderator

  Ip numaraları statik ve dinamik olarak ikiye ayrılıyor. Yani değişen ve değişmeyen diye. Değişmeyen ip numaralarını genelde bankalar ve bilişim sektörlerindeki firmalar kullanıyorlar. Bunlar için ekstra bir ücret ödemek gerekiyor. Değişken ip numaraları ise modeminiz internete bağlanmaya çalıştığında ilgili santralden boş bir hatta (ip numarasına) bağlanıyor. Bu şekilde de siz internete bağlanıyorsunuz. İstendiği takdirde ev adresinizden tutun da girdiğiniz sitelere kadar tüm bilgilere ulaşılabilir. Ancak bu yasal mevzuat gereği mümkün olan bir durum. O yüzden her isteyen ip numarasından detaylı bilgilere çok kolay ulaşamaz. Internet kullanıcılarının yapmış olduğu araştırmalar da mevcut olabilir.

  Facebook gibi sitelerden yasal yaptırımlar dışında ip adresi almanız mümkün değildir. Bunun yerine msn vs tarzı sohbet programlarından bir görüntülü konuşma başlatmak ya da bir dosya transferi suretiyle yardımcı programlarla karşı tarafın ip numarasını belirlemeniz mümkün.
   
 3. ot-gu Genel Sorumlu

  IP Numarasından Kimlik Bilgileri

  - Eğer IP adresi statik ise ve bir alan adı ile ilişkilenmiş ise, yani sadece söz konusu alan adına (siteye) tahsis edilmiş ise, IP adresinden alan adına ve oradan da whois bilgileri doğru ise diğer kimlik bilgilerine ulaşmak mümkündür.
  - Eğer IP adresi bir site ile ilişkili, ancak paylaşımlı bir IP adresi ise (Shared IP), bu durumda aynı IP üzerinde birden fazla site bulunacağı için, sadece söz konusu IP tahsisini yapan hosting servisinin ayrıntılarına ulaşılabilir.
  - Eğer IP adresi bireysel kullanıcının internet bağlantısıyla ilişkilenen bir IP ise, bu durumda bireysel kullanıcı normal yollardan yukarıdaki türden bilgilere ulaşamaz. IP adresinden ulaşabileceğiniz en ayrıntılı bilgi, İnternet Servis Sağlayıcının adres ve irtibat bilgileri olacaktır. Yani, sitenizi ziyaret eden veya size e-posta atan birisinin IP'sinden yola çıkarak o kişiyi programlarla tespit edemezsiniz.

  Bu konuda yapabileceğiniz tek şey, eğer bir istismar veya İnternet suçuyla karşı karşıya iseniz, ilgili servis sağlayıcının istismarla ilgili birimiyle irtibat kurmanızdır. Çünkü söz konusu adres bilgileri sadece onların kayıtlarında vardır. Bu tespit işlemini savcılıklar aracılığıyla suç duyurusu da yapabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş