iOS ve Android Arasindaki Fark

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve OrKuN tarafından 14 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Apple ve Google'ın mobil isletim sistemlerine yaklasimi. iOS ve Android'in hizmet farkliliklari ve kullaniciya yaklasimlari

  Apple yaklaşımı: Her şey hizmet
  iOS 5'deki özellikler, geniş çerçevede tek başlarına çok da önemli değiller, zira Apple, kullanıcıları için hizmet yaratmakla meşgul. iOS 5'de iPhone size yakın bir markete gidip süt satın almanız gerektiğini hatırlatabiliyor. Newstand uygulaması ile gazete ve dergileri otomatik olarak önünüze getirebiliyor. iOS kullanıcılarına iMessages ile mesaj gönderebiliyor, Web sayfalarını okunması kolay bir şekilde işleyebiliyor.

  Bir başka deyişle Apple, işleri sizin kafa yormanıza gerek kalmayacak şekilde eline alıyor. iPhone 4S'de bulunan kişisel yardımcı Siri ile kullanıcılar, telefona ne yapması gerektiğini söyleyebiliyor. iCloud ise cihazda yaptıklarınızı hatırlayarak diğer Apple cihazlarından ve PC'lerden bu veriyi erişilebilir kılıyor.

  Android yaklaşımı: Pratiklik, fayda
  Android işletim sisteminin sahip olduğu özellikler ve konseptler, ortalama bir kullanıcıyı korkutabilir. Ancak Android'in en iyi özelliklerini kullanan kullanıcılar, onu iOS'dan daha faydalı buluyorlar.

  Yol tarifleri, widget'ler, gelişmiş ses komutları gibi önemli özelliklere sahip Android, birtakım küçük şeylerde de uzmanlaşıyor. Kulağa garip gelebilir ama örneğin bir e-postaya dosya ekleyebiliyorsunuz. Kişileriniz, navigasyon talimatları ve yer imleriniz için giriş ekranınızda kısayollar oluşturabiliyorsunuz.

  Apple'ın yeni üzerinde durmaya başladığı Twitter entegrasyonu ise Android'de yıllardır bulunuyor. Android web tarayıcısının üst tarafında bulunan "Paylaş" düğmesi sayesinde Twitter, Facebook, Google+ ve URL'leri kabul eden herhangi bir uygulama ile paylaşımdabulunabiliyorsunuz.
   


Sayfayı Paylaş