iOS 5'deki En Kullanisli Yeni Ozellikler

Konusu 'iPhone' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Yeni isletim sistemi lOS 5'de 200'den fazla geliştirme içeriyor. iPhone 3GS, iPhone 4, üçüncü ve dörduncü jenerasyon iPod touch, iPad ve iPad 2 ile uyumlu olacak güncelleme, bir süredir geliştiriciler tarafından deneniyor.

  Güncelleme sonrasında iPhone, iPad ve iPod Touch uygulamalar için daha fazla entegrasyona sahip olacak. Bir görevi gerçekleştirmek için dokunma ve kaydırma sayısı azalacak ve belki de ortadan kalkacak.

  iOS 5'de heyecan verici birçok yenilik var. Bu yazımızda iOS 5'deki en dikkat çeken 9 yeni özelliği bir araya getirdik.

  Kablosuz yedekleme ve eşitleme
  iCloud ile beraber çalışmak üzere tasarlanan iOS 5, bu bulut tabanlı hizmet ile tüm uygulamalarınızı, müziklerinizi ve fotoğraflarınızı çevrimiçi yedekleyebilecek, eşitleyebilecek. Bu ise iOS'lu cihazların artık PC'lere bağımlı kalmayacağı anl***** geliyor. Cihazla yapmanız gerekenleri, Wi-Fi üzerinden yapabileceksiniz. Bu, bazı iPad kullanıcıları için tableti birincil PC olarak kullanabilme anl***** gelebilir.

  Daha kullanışlı kilit ekranı
  Telefonunuzu kilitlediğinizde ekrana gelen kilit ekranı, oldukça az bilgi sunuyordu. iOS 5'de ise kilit ekranı, tüm uyarıların bir özetini grafiksel bir listede görüntüleyecek. Bu uyarılarla ilgili uygulamalara direkt olarak geçiş şansınız da bulunacak.

  Aşağı çekme
  iOS 5'deki yepyeni bir özellik olan aşağı çekme, Android'in simgeleşen özelliğine oldukça benziyor. Parmağınızın ucuyla ekranı yukarıdan aşağıya sürüklediğinizde etkinliklerin ve uyarıların bulunduğu bir liste ekrana gelecek. Kilit ekranında olduğu gibi buradan da ilgili uygulamalara hızlıca gitmek mümkün olacak.
   


 2. OrKuN Well-Known Member

  Safari için Reader
  Mobil cihazlarda okumak, bir e-reader'da okumak kadar şık olmayabilir. Tabletlerde ve akıllı ceplerde araya girebilecek birçok şey bulunuyor. Ancak iOS 5'de Safari ile beraber çalışan bir işlev, çevrimiçi okuma deneyimini geliştirecek. "Reader", sayfadaki gereksiz öğeleri ortadan kaldırarak size temiz bir okuma ortamı sunacak. İçeriği saklayıp daha sonra okumak da mümkün olacak.

  iMessage
  iOS 5'deki anında mesajlaşma uygulaması iMessage, yeni iPhone'larda, iPad'lerde ve iPod Touch'larda yüklü gelecek. iMessage ile farklı SMS uygulamaları kullanmaya ihtiyaç kalmayacak.

  Kamera geliştirmeleri
  Kilit ekranında beliren kamera simgesi sayesinde ses düğmesini kullanarak fotoğraf çekebileceksiniz. Bu sayede hızlıca fotoğraf çekmeniz gerektiğinde iPhone'unuzun kilidini açıp kamera uygulamasını çalıştırmakla uğraşmanıza gerek kalmayacak.

  Hatırlatma uygulaması
  Bir takım üçüncü parti hatırlatma uygulamaları mevcut. Ancak Apple, ön-yüklü gelen Reminders ile bu piyasayı tekrar eline geçirmekte kararlı. Reminders, tipik bir hatırlatıcı uygulamasının özelliklerinin yanı sıra uyarılar ve konum bazlı hatırlatma özellikleri içerecek, iCal ve Outlook ile eşitlenebilecek.

  Twitter her yerde
  Twitter, iOS 5'deki bazı uygulamalarla ve işlevlerle sıkı bir şekilde bütünleşecek.

  Newsstand
  Dergi ve gazete okumayı sevenler, iOS 5'deki Newsstand işlevini çok faydalı bulacaklar. Bu uygulama sayesinde tüm üyeliklerinizi tek bir yerden yönetebileceksiniz.
   

Sayfayı Paylaş