İntibak Yasası Süper Emeklilik

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 25 Nisan 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  intibak yasasasında süper emeklilerin durumu
  39 bin süper emekli intibak kapsamında

  20 Haziran 1987 tarihli 3395 sayılı kanuna göre borçlanma primi ödeyen ve kamuoyunda süper emekli olarak bilinen emekliler.

  1987'de devreye giren süper emekli sistemi, 1987 sonrası değişen sistem ve 1999 yılında son hali verilen sistemler ile emekli olan kişiler arasında maaş farkı bulunuyor. Bu tarihlerin her birinde emeklilik sistemi değiştiği için her dönemde emekli olan emeklilere farklı miktarlarda ödeme yapılıyor. Mevcut sistemle emekli olanlar arasında en çok mağdur olanlar 1987 yılında devreye giren süper emeklilik sistemi ile emekli olanlar.

  Emekli maaşı intibak yasası bu farkları gidermeyi amaçlıyor. Bu dönemde insanlarda yüksek primler alınarak yüksek emekli maaşı vaadi yapılmıştı. Evlerini ve varlıklarını elden çıkaran çalışanlar emekli olduktan bir süre sonra maaşları karşılanamadığı için düşük emekli maaşlarına razı olmak zorunda bırakıldılar.

  Emekli maaşı intibak yasası son durum hali ile farklı maaş hesaplama sistemleri üzerinden maaş alan emeklilerin bütününe aynı hesaplama sistemi ile maaş verilmesini öngörüyor. 1987 yılından sonra çıkarılan yasa ile emekli maaşı hesaplamasında prim ödenen son 10 yılın ortalaması alınarak maaş hesaplaması yapılıyordu. Bundan önce emekli olanlar için ise en çok prim ödenen 3 yılın ortalaması hesaplamada esas alınıyordu. Bu sistem adaletsiz uygulamalara da neden oluyordu. 20 yıl boyunca düşük prim ödeyen çalışanlar son yıllarında yüksek primler ödeyerek yüksek emekli maaşı almaya hak kazanıyordu. Emekli maaşı yasası son durum itibari ile bu tip adaletsizliklerinde önüne geçmeyi hedefliyor.

  intibak yasası süper emekliler hakkında
   


Sayfayı Paylaş