İnternetin Turizme Etkisi

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 1 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İnternetin Turizme Etkisi Nedir
  İnternetin Turizme Etkisi, İnternetin Turizme Katkısı Nedir, turizm pazarlamasına internetin etkisi, Tatil Kararında İnternet ve Sosyal Medyanın Etkisi

  Müşteri tatmininin temel olduğu, soyut ürünlerin üretildiği bir sektör olan turizm sektöründe bilişim teknolojilerinin belirgin etkileri ve faydaları bulunmaktadır. İnternetteki gelişmelerin turizm sektörü üzerinde turizme katılımı arttırmak ve ucuzlatmak gibi etkileri olduğu savunulmaktadır. Bilişim teknolojileri, sektörün yapısal değişiminin dinamiği haline gelmiştir.

  İnternetin Turizm Sektörüne Etkilerinin en önemlisi evrensel bazda zaman ve mekan farklılıklarını ortadan kaldırmasıdır. İnsanlar internet sayesinde, gitmek istedikleri yer hakkında bilgi edinirken, yine internet üzerinden alışveriş hatta rezervasyon yapabilmektedir.

  Bilgi iletişim teknolojileri, turizm işletmelerine bilgi depolamak olanağı haricinde çeşitli şekillerde olanaklar sunmaktadır. Turizm hizmetlerinin soyut özellik göstermesi nedeniyle, diğer sektörlerdeki ürünlerin tanıtımı daha kolay yapılabilirken, turizm sektöründe böyle bir kolaylık söz konusu değildir. Diğer sektörlerde üretilen ürünler satın alma öncesi görülebilir ve denenebilir. Oysa turizm sektöründe, hizmetler tüketim anında üretilir, depolanamaz ve satın alma öncesi tüketicinin denemesi mümkün değildir. Hizmetin denenmesi için satın alınması gerekir.

  İşte tüm bu nedenlerden dolayı; aslında internet turizm işletmelerine kendilerini tanıtma ve pazarlama sürecinde oldukça fazla avantajlar sağlar. İnternet üzerinden yapılacak tanıtımlar, daha fazla tüketiciye ulaşma imkanını da beraberinde getirmektedir. Turizm işletmelerinin kendi web sitelerini hazırlamaları, tüketicilerin işletme hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasına, ne gibi olanaklar bulunduğunu görmesine ve diğer işletmelerle karşılaştırmalar yapabilmelerine olanak tanır. Ayrıca, web siteleri üzerinden rezarvasyon imkanını sunan işletmeler, zaman tasarrufuna önem veren tüketiciler için oldukça avantajlı durumda olacaklardır.
  Kaynak: turcom.com.tr
   


Sayfayı Paylaş