İnternetin Tarihsel Gelişimi

Konusu 'Tarih Sahnesi' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 16 Kasım 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İnternet'in Doğuşu ve Gelişimi
  İnternetin Tarihsel Gelişimi Nasıl Olmuştur,internetin tarihsel gelişimi özet, internetin tarihçesi internet, ilk internet

  A.B.D. Savunma Departmanı bünyesindeki İleri Araştırmalar Projeleri Ajansı (ARPA)'nın 1969 yılında kurduğu ARPAnet ağı, bugünkü Internet'in ilk çekirdeği olmuştur. ARPANET denilen bu ağ, internetin tohumu oluyor.

  ARPANET bugün hala kullandığımız e-posta, FTP yani dosya transfer protokolü, Usenet gibi araçlara sahipti. Geçen senelerde bu teknolojiler geliştiyse de temeller hala aynı. En büyük fark gelişen arayüz oldu. Eskiden komut yazarak kullanılan bu araçlar bugün grafik arayüz sayesinde birkaç tıklamayla kontrol edilebiliyor.

  1993 yılında, internet tarihi açısından çok ileri bir gelişme olarak görülen, ilk grafiğe dayalı tarayıcı Mosaic, Mare Andreessen ve ekibi tarafından geliştirildi. Andreesen daha sonra, Microsoft'un Internet Explorer'i geliştirmesine kadar en popüler grafik tipi tarayıcı ve servis sağlayıcı olarak bilinen Netscape firmasına katıldı.

  Delphi, abonelerine internet üzerinden ulusal çapta ticari işlemler yapma olanağı sunan ilk işletmedir. Delphi, Haziran 1992'de bir e-posta bağlantısı ile hizmete açıldı ve aynı yılın sonlarında tam internet hizmeti vermeye başladı. 1995 yılında, Ulusal Bilim Vakfı'nın internet omurgasına yönelik sponsorluğuna "son verdiğinde ticari kullanımdaki hileli sınırlamalar kalktı ve tüm aktörler ticari şebekeye güven duydular. AOL, Prodigy, Compuserve internete katıldılar. Böylece, internetin ticari kullanımı genişledi.
   


Sayfayı Paylaş