İnternetin Sosyal Hayata Etkileri

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İnternetin Sosyal Yaşama Etkisi
  Kısaca İnternetin Sosyal Hayata Etkileri, internetin sosyal hayata etkileri nelerdir, İnternetin sosyal yaşama etkileri, internetin sosyal hayata olumlu olumsuz etkileri nelerdir

  Toplumlar üzerinde, kimi zaman olumlu, kimi zaman da olumsuz etkileri gözlemlenen İnternetin, insanın sosyal hayatı ve kültürü üzerinde birtakım değişiklere yol açtığı görülmektedir.

  Etkileşimli iletişim imkanları sunarak bireylerin “seçim” ve “özgürlük” alanlarını genişletmekte ve dolayısıyla yayılan bilgiyle toplumsal gelişmeye olumlu bir etki yaptığı düşünülmektedir. Bununla birlikte şiddet ve tüketim amaçlı olarak egemenler kurumlar tarafından İnternet’e sunulan dezenformasyonun, bireyleri belirli egemen yaşam kültürü ve düşüncelere kanalize ettiği de görülmektedir.

  İnternet ayrıca, kişiler arasındaki mesafe, yaş, cinsiyet, ırk, kültür gibi gerçek dünyada önemli olabilecek pek çok özelliği ortadan kaldırmaktadır.

  Farklı kültürlerin mensubu insanların birbirlerini tanıma fırsatı bulması, sanal ilişkilerden gerçek ilişkilere geçişlerin yaşanması ve insanların her türlü düşünceyi daha özgür ifade edebilir hale gelmesi, sosyal hayatta başlıca gözlemlenen değişikliklerdir.

  Ayrıca internet kullanıcılarının kendilerine sanal bir dünya yaratması ve buna inanması onları yalnızlığa itmekte ve sosyal hayatla irtibatlarını koparmaktadırlar.
   


Sayfayı Paylaş