İnternetin Psikolojik Zararları

Konusu 'Sosyal Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İnternetin Psikolojik Zararları Nelerdir

  İnternet Bağımlılığı Aile İlişkilerine Zarar Veriyor, İnternet Yararlı, Fakat Ya Zararları, İnternetin insan ilişkilerine zararları, İnternetin İnsan Psikolojisine Etkileri Nelerdir tüm bunlara kısaca değinecek olursak; Çağımızın en önemli buluşlarından bilgisayar ve beraberinde gelen internetin insan psikolojisi üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır.

  İnternetin, öğrencilerin eğitiminde büyük yararları olduğu bir gerçektir. Özellikle ödev yaparken, yeni bir konunun araştırmasını yaparken ve okul projelerine yeni materyalleri kolayca bulabilmektedirler.

  İnternetin çekiciliğine kapılıp, zamanın çoğunu bilgisayar önünde geçiren çocuklarda bir süre sonra “internet bağımlılığı” oluşmaktadır.

  İnternet bağımlılığı, TV bağımlılığı, kumar bağımlılığı, aşırı yemek yeme gibi davranışsal bir bağımlılıktır. Buna bir tür “TEKNOLOJİK BAĞIMLILIK” da diyebiliriz.

  Bazı çocuklar, bilgisayar bağımlılığına ve bunun olumsuz uzantılarına, diğer çocuklara oranla daha yatkındır. Doğal olarak bu çocuklar sanal yaşamın çekiciliğini de en güçlü hisseden çocuklardır. Onlar için herhangi bir süre bile çok fazla olabilir. Sanal dünyada kurduğu ilişkilerle gerçek ilişkiler arasındaki fark ,çocuklar tarafından tam olarak ayrımlaştırılamamaktadır. Fiziksel kimliklerini ortaya koymaksızın, sohbet odalarında dolaşmanın tehlikesi, ileri yıllarda gerçek sosyal hayattan çekilme davranışları ile kendini gösterebilecektir.

  İnternet bağımlılığı yalnızca çocuklar üzerinde değil aile içinde de eşlerin psikolojileri üzerinde etkili olmaktadır. Boşanmaların oldukça arttığı ülkemizde ve dünyada internet bağımlılığı, boşanmaların belki de en önemli nedenini oluşturmaktadır.

  Eşlerin bilgisayar başında geçirdiği zaman artmakta ve aile içi iletişimsizlik gün geçtikçe büyümektedir. İnsanlar internet dünyasında sanal bir ortam yaratılıp, gerçek yaşama adaptasyon sorunları yaşamaya başlamaktadır.
   


Sayfayı Paylaş