İnternet Paylaşımı

Konusu 'İnternet' forumundadır ve KaRaHaN tarafından 8 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

 1. KaRaHaN Well-Known Member


  Son adım olarak internet paylaşımını yapmamız gerekiyor. Aslında internet paylaşımının bir çok yolu var. Önce iki kategoriye ayırabiliriz: Donanım tabanlı paylaşım, yazılım tabanlı paylaşım. Donanım tabanlı paylaşım bir IP sharer cihazı kullanmaktan geçiyor. Belli avantajları var, öncelikle ayrı bir cihaz olduğu için kolay kolay arızalanmayacaktır. Bir kere çalışır hale geldikten sonra size fazla sorun çıkarmaz. Oysa bir yazılım desteği ile yani Windows çalışan bir bilgisyar kullanarak paylaşım yaptığınızda Windows çökmesinden harddisk bozulmasına kadar bir çok arıza sizin aynı zamanda internet erişiminizi de çökertecektir. IP sharer kullanırsanız bir bilgisayarı sürekli açık tutmak zorunda kalmazsınız. Oysa yazılım ile paylaşımda, internet bağlantısı olan ve paylaşım yapan bilgisayar sürekli açık olmalıdır çünkü ağ üzerinde ne zaman internet bağlantı isteği geleceğini bilemezsiniz.

  Bütün bunlar IP sharer yani ek bir donanım kullanmanın avantajları. Tek bir dezavantaj söz konusu:fiyatı. Her ne kadar bu cihazların fiyatları da oldukça makul seviyelere düşmüşse de, işi bedavaya getirmek de mümkün. Şimdi biz de Windows 2000 Server yüklü makinamızı kullanarak internet bağlantısını nasıl paylaştırabileceğimize bakacağız.

  Konumuza başlamadan önce modemin düzgün bir şekilde takılmış ve dial-up olarak internete bağlanabilir durumda olmamız gerekiyor.

  Windows 2000 Server yüklü bir makinada interneti 3 şekilde paylaştımak mümkün. Bunlardan birincisi 3. parti bir yazılım kullanmak. Wingate ve benzeri programlardan bahsediyorum. Biz buna şimdi değinmeyeceğiz (Wingate ile güzel bir yazımız var ona daha sonra Diğer bir yöntem ise ICS kullanmak. Yani basitçe önce bir internet bağlantısı oluşturmak. Sonra üzerine sağ tıklayıp, Properties>Shared Access tabından "Enable shared access for this connection" seçeneğine tıklamak. Bu kadar basit adımlarla bu makinadaki interneti paylaştırmak mümkün. Ancak ICS şöyle bir sistem kullanıyor. Önce ağ kartınıza kendi belirlediği (192.168.0.1 gibi) bir IP adresi atıyor. Daha sonra kendi içinde gizli çalışan bir DHCP servisi oluşturuyor. Terminalleriniz IP'lerini otomatik alacak şekilde ayarlıysa bu servisten IP ve diğer bilgileri alıyorlar ve internete çıkabiliyorlar. Bunun nesi kötü diyebilirsiniz? Aslında hiçbirşeyi. Ancak hatırlarsanız biz kendi elimizle bir DHCP servisi kurmuştuk ve W2k sunucuya atadığımız IP adresinin değişmesini istemiyoruz. İşte bu noktada diğer bir yöntem karşımıza çıkıyor: Routing and Remote Access.

  Eğer Start>Programs>Administrative Tools>Routing and Remote Access'e girerseniz karşınıza alttaki ekran gelecektir:

  [​IMG]

  Bu Routing and Remote Access veya eski adı ile RAS servisi aslında Windows NT'nin (Windows NT dediğimde hem NT4 hem de Windows 2000'i kastediyorum) temel servilerinden birisi. İki temel görevi var: Dışarıdan modemle bu makinaya bağlanılıp yerel ağ üzerinden gelen bir kullanıcı gibi sistemin kullanılmasını sağlamak ve iki ağ arasında yönlendirici (router) görevi yapmak.

  [​IMG]

  Configure and Enable Routing and Remote Access seçeneğini seçelim. Açıklama ekranını Next ile geçelim.

  [​IMG]

  RRAS'nın bize sunduğu değişik servislerden hangisini kullanmak istediğimizi seçiyoruz. En üstteki seçenek şu anda bizim için uygun olanı.

  [​IMG]

  Şimdi karşımıza gelen ekran bu işin, yani interneti paylaştırmanın iki yolla yapılabileceğini söylüyor. Üstteki seçenek olan ICS'yi seçerseniz bu sihirbaz kapanıyor ve size gidip az önce bahsettiğim gibi dial-up bağlantı üzerine sağ tıklayıp yapmanızı söylüyor.

  Alttaki seçenek ise RRAS'i kullanarak yani bizim istediğimiz şekilde kurulum yapacak.

  [​IMG]

  Bu ekranda bize bu bilgisayarın internet'e hangi yolla çıktığını/çıkacağını soruyor. Bu ekran ilginç, eğer bizim iki ağ kartımız olsaydı, bu kartlardan birisi internete açmak istediğimiz ağa, diğeri ise internete açık bir ağa(yani internete) bağlı olsaydı, biz işte bu ikinci kartımızı bu ekranda seçerek devam edebilirdik. Yani bu makina internete bağlı olan ve olmayan iki ağ arasında köprü görevi görecek şekilde ayarlanmış olurdu. Aslında yine böyle olacak, ancak bu bilgisayarın internete açılan ucu bir ağ kartı değil bir modemle bağlantısı olacak. Biz alttaki seçenek ile devam ediyoruz.

  Bundan sonra açıklama içeren bir ekran var onu Next ile geçelim. Şimdi de karşımıza yine bir hoş geldin ekranı var onu da Next ile geçince karşımıza internet bağlantımızı tanımlayacağımız ekran geliyor. Önce bir isim veriyoruz (bu adımlar yeni bir dial-up bağlantı oluşturmak ile hemen hemen aynı olacak).

  [​IMG]

  Şimdi bağlantı yöntemini seçmemizi istiyor:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Telefon numarasını girelim:

  [​IMG]

  Şimdi alttaki gibi iki seçeneğin de seçili olması gerekiyor:

  [​IMG]

  IP paketlerinin yönlendirilmesini istiyoruz ve internet servis sağlayıcıya bağlanırken internet bağlantı şifremizin açık text olarak gönderilmesini istiyoruz.

  [​IMG]

  Şimdi de internet bağlantısı için kullanıcı adımızı ve şifremizi girelim, Domain alanı boş kalacak. Finish ile bitirelim. Bu noktada RRAS ile yapacağımız işlemler bitti.

  Şimdi bu makina internet bağlantısı için Router görevi görecek şekilde ayarlandı ancak bu makinanın router/yönlendirici olduğunu terminallerinde anlaması lazım. Terminallerimiz IP bilgilerini DHCP sunusundan alıyorlardı. Şimdi DHCP ayarlarını açalım ve teminallerin IP adresleri ile beraber, router olarak da bu makinanın IP'sini almalarını sağlayalım.

  [​IMG]

  Scope Options alanı bu Scope'dan IP alan makinaların IP adresinin yanısıra diğer hangi TCP-IP ayarlarını da alacaklarını belirliyor. DNS ile ilgili bilgileri daha scope'u tanımlarken girmiştik şimdi router bilgisini de eklemek için scope options içinde boş bir alana sağ tıklıyoruz ve Configure Options diyoruz.

  [​IMG]

  Listeden Router seçeneğini onaylıyoruz ve alta da router görevi yapacak makinanın yani tabii ki gene w2k server yüklü makinanın IP adresini girip Add ile ekliyoruz. Şimdi scope ayarlarında router bilgisi de görünmeli:

  [​IMG]

  Şimdi terminalin başına geçelim, eğer açıksa restart edelim ve açılınca Start>Run>Cmd komutu ile komut istemine geçip sonra ipconfig/all komutu ile IP bilgilerini inceleyelim:

  [​IMG]

  Artık "Default Gateway" yani router adresi olarak da w2k server yüklü makinayı görüyor.

  Şimdi bu makinada internet explorer'i açıp bir adres yazıp entere'a basarsak, w2ksunucu isimli ve w2kserver yükleyip RRAS'ı ayarladığımız ve üzerinde modem olan makina da, modem'in aramaya başlayıp internete girmeye çalıştığını görebiliriz. Eğer bu gerçekleşmezse, siz elinizle RRAS içinden bağlantıyı sağlayabilirsiniz:

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bağlantı kurulduğunda artık terminallerde tüm internet programları sorunsuzca çalışacaktır. Varsayılan ayarlar ağ üzerinden birisi internete çıkmak istediğinde bağlantıyı kurar ve 5 dakika kimse interneti kullanmazsa da internet bağlantısını keser. Bütün bunları yukarıda ekranda "Properties" içinden ayarlayabilirsiniz.

  Dikkat etmeniz gereken nokta bağlantı kurulduğunda görev çubuğunda o alışık olduğumuz küçük yeşil internet bağlantısı lambalarının çıkmayışıdır. Yani bağlı olduğunuzu ancak "Connected" yazısından anlayabilirsiniz. Bağlı iken, bağlantı üzerine sağ tıklayıp "Disconnect" ile bağlantıyı kesebilirsiniz. Ancak o gene kendi kendine bağlanmaya çalışabilir (ağ üzerinde birileri internet explorer'ı açık bırakmış olabilir ve ayrıca arka planda bir çok program ve windows servisi sürekli internete bağlanmaya çalışır). Bu durumda "Disable"ı seçerseniz bağlantı kurmayacaktır.

  Böylece 12 sayfa süren yazımız sona erdi. Bir çok önemli Windows 2000 servisini tanıdık, kurduk ve çalışır hale getirdik. Adım adım anlatılanları takip ettiğinizde ve biraz kafa yorduğunuzda sizde artık bir Windows 2000 ağı kurabilirsiniz.

  Hepinize kolay gelsin...
   


Sayfayı Paylaş