İnternet Filtresi istemeyenler için ne olacak!

Konusu 'Teknoloji Haberleri' forumundadır ve GuNaHKaR tarafından 6 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

 1. GuNaHKaR Well-Known Member


  Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, yaptığı açıklmada filtre hakkında konuşulanlara açıklık getirdi ve bir de erteleme haberi verdi.

  Serhat Özeren'in açıklamalarına göre, işletmecilere, internet filtresi ile ilgili hazırlanan taslaktaki düzenlemelere ayak uydurabilmeleri ve uyum sağlayabilmeleri için 3 ay ek süre tanındı. Yeni durumda işletmeciler 22 Ağustos - 22 Kasım tarihleri arasında test sürecini gerçekleştirecek ve filtrelerin kullanıcılarla buluşması da 22 Kasım tarihinde gerçekleşecek. Yani daha önce 22 Ağustos tarihinde yürürlülüğe gireceği söylenen filtre uygulaması, aslen 22 Kasım'da kullanıcıların hizmetine sunulacak.

  Özeren'in açıklamalarında, daha önce daha fazla başlıkta toplanan filtre seçeneklerinin, görüşlerin de alınmasıyla hazırlanan yeni taslakta ikiye indirildiği yer alıyor. Bu iki paket "Aile" ve "Çocuk" olacak, dileyen internet kullanıcıları, bu iki paketten birine başvuru yaparak geçebilecek. Üstelik bu hizmeti almak isteyenler, hizmet için herhangi bir ücret ödemeyecek.
   


 2. GuNaHKaR Well-Known Member

  Peki iki filtreyi de istemeyip "her şey eskisi gibi devam etsin" diyenlere ne olacak? Serhat Özeren, bu konuda internet kullanıcılarının yüreğine su serpen açıklamalar da yaptı. Filtre altına girmek istemeyenlerin internet bağlantıları, bugün nasılsa 22 Kasım'dan sonra da aynen devam edecek. Başka bir deyişle, filtreler, standart kullanımda herhangi bir etkiye sahip olamayacak.

  Son olarak, filtre haberlerinin çıktığı ilk günden beri tartışılan konuya gelelim... Hatırlarsanız, filtre altına girmek istemeyen kullanıcıların IP adresleri aracılığıyla takip edileceği ve yasaklı sitelere "bir şekilde" girenlerin tespit edileceği çok sık konuşuluyordu. Serhat Özeren bu söylentininsadece bir paranoya olduğunun altını çizdi ve şunları söyledi: "Kişisel bilgilerin güvenliği taslakta da var. Böyle birşeyin olması mümkün değil. Bu tamamen paranoya."

  Peki tüm bunlardan ne anlıyoruz? İlk olarak, filtre sistemi, yeni durumda 22 Kasım'da aktif hale gelecek. Dileyenler 2 farklı paketten birini seçerek, hiçbir ücret ödemeden hizmetten yararlanabilecek. İddiaların aksine, filtre istemeyen internet kullanıcıları için şu ankinden farklı bir uygulama söz konusu olmayacak.
   
 3. feryest New Member

  bu kötü oldu
   

Sayfayı Paylaş