Internet Bağlantım Neden Çok Yavaş?

Konusu 'Yazılım' forumundadır ve EmRe tarafından 11 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Internet bağlantınız ne kadar hızlı olursa olsun bazen aşırı yavaşlayıp süründüğü de olur. Bu makale size, ters gidebilecek şeyleri belirleme, bunlarla nasıl başa çıkacağınızı ve Internet bağlantınızdan en yüksek performansı nasıl alacağınızı öğrenme konularında yardımcı olacaktır.

  Windows ayrıca bazı genel bağlantı sorunlarını otomatik olarak bulup çözebilen yerleşik bir sorun giderici sağlar.
  • Internet Bağlantıları sorun gidericisini açmak için Başlat düğmesini ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın. Arama kutusuna sorun giderici yazın ve Sorun giderme öğesini tıklatın. Ağ ve Internet altından Internet'e Bağlan'ı tıklatın.
  Bağlantı hızını etkileyen dış etkenler

  Ne yazık ki, kontrolünüz dışında gelişen olaylar ve durumlar bulunmaktadır. Hızlı bir bağlantıda bile web sitelerinin yoğunluğu veya bilgisayar virüslerinin yayılması gibi dış etkenler tüm Internet'i yavaşlatabilir. Gözde web siteleri kullanıcıların istilasına uğrayabilir. Örneğin, televizyon reklamında bir web sitesinden bahsedildiğinde, birçok kişi bu siteyi aynı anda ziyaret edebilir. Web sitesi bu yoğunluğa karşı hazırlıklı değilse, bir gecikmeyle karşılaşabilirsiniz.

  Yoğun virüs patlamalarında Internet yavaşlayabilir. Pek çok virüs, bilgisayarların kendisinin yüzlerce veya binlerce kopyasını göndermesi yoluyla yayılır. Bu, Internet'in hızını son derece yavaşlatabilir.

  Yerel Internet sıkışıklığı da normalden daha yavaş bağlantı hızıyla sonuçlanabilir. Bu yavaşlamalar, çok sayıda kişi aynı anda Internet'e bağlanmaya çalıştığında meydana gelir ve öğrencilerin okuldan eve gidip Internet'e bağlanmaları örneğinde olduğu gibi çoğunlukla etkinliklerin en yoğun olduğu saatlerde ortaya çıkar.

  Bir şirket ağındaysanız, genel ağ ve proxy sunucu kullanımı Internet performansınızı etkileyebilir. Birçok ağ yöneticisi Internet kullanımını izler ve yoğun saatlerde insanların büyük dosyaları yüklemek gibi etkinliklerini engellemeye çalışır. Internet erişiminizin kimi zaman yavaşladığını görüyorsanız, bu konuyu ağ yöneticinizle tartışmalısınız.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  Kablosuz ağa (Wi-Fi) bağlanırken, Internet bağlantı hızınız hem bilgisayarınızın bulunduğu konumdan hem de aynı bölgede diğer kablosuz aygıtların olup olmamasından etkilenebilir. Kablosuz ağlar, mikrodalga fırınların veya telsiz telefonların kullandığına benzer frekanslar üzerinden çalışır. 2,4 gigahertz (GHz) kablosuz dizüstü bilgisayarınızın yanında 2,4 GHz telsiz telefonun çalıştırılması girişime neden olabilir veya kablosuz ağ bağlantısını tamamen engelleyebilir. Web'de gezinirken telefon görüşmeleri yapmak istiyorsanız, kablosuz ağınızdan farklı bir frekansta çalışan bir kablosuz telefon veya kablolu telefon kullanın.

  Fiziksel engellerin yanı sıra, kablosuz erişim noktasına veya yönlendiriciye yakınlık da Internet bağlantı kalitenizi etkiler. Bağlantı hızınızı artırmak için, erişim noktasına yaklaşın ve erişim noktasıyla bilgisayarınız arasında hiçbir fiziksel engel bulunmadığından emin olun.
   

Sayfayı Paylaş