Insignia Berselona Otomobil Fuarında

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 18 Nisan 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Opel Insignia OPC’nin,
  Barselona Otomobil Fuarı’nda ilk gösterimi yapılırken 2009 Yılın Otomobili’nin yüksek performanslı modeli ilk OPC modelinin (Opel Performance Center) piyasaya çıkışından on yıl sonra, 7 Mayıs’ta görücüye çıkıyor. Insignia OPC’nin kalbinde 2.8 V6 Turbo motor var. En üst model Insignia’da bulunan güçlü benzinli motor üzerine kurulan bu model 239 kW/325 hp’lik güce erişebiliyor. Güçteki artış motorda yapılan özel bir yenilikle elde edildi ve egzoz üzerinde tekrar çalışılarak karşı basınçta önemli miktarda düşüş sağlandı.

  [​IMG]

  Insignia OPC’de altı ileri düz şanzıman mevcut. 400 Nm güçlü torku sayesinde düşük motor devirlerinde bile mükemmel çekiş gücü sağlamaktadır. Motorun bu performansı sayesinde, Insignia OPC 250 km/saat (sınırlı) azami hıza erişebilmekte ve 0’dan 100 km/saat hıza altı saniyede çıkabilmektedir.

  Halihazırdaki performansı oldukça yüksek olan Insignia şasisi OPC modeli için sürüş esnasında yüksekliği Insignia’ya (Dört Tekerden Çekişli Spor modeli) göre 10 mm düşürülerek daha zarif şekilde ayarlandı. Yeni geliştirilen mekatronik şaside bir de yeni ön aks bulunuyor. Insignia OPC’nin ön süspansiyon yapısı McPherson olarak bilinen desteği koruyor ancak Opel Performance Center mühendisleri HiPerStrut (yüksek performans desteği) şeklinde adlandırdıkları bir yenilik ortaya çıkardılar. Direksiyon hakimiyetinde hissedilir rahatlık, yüksek tork nedeniyle direksiyon simidi üzerindeki sarsıntılar artık daha az ve sürücü daha rahat bir araç kullanımı görecek.
  Insignia OPC’de sürüş koşulları ve sürüş tarzına uyarlanmakla kalmayan araç sahibinin tercihlerini de uyum sağlayabilen uyarlanabilir FlexRide süspansiyon da bulunuyor. Insignia’da sistem standart uyarlamalı ayar, daha konforlu Tour modu ve Sport modu arasında seçim yapma imkanı sağlarken OPC daha sportif bir sürüş sağlayan seçenekleri tam anlamı ile sunuyor. OPC sürücüleri üç spor seçeneği arasından seçim yapabilecekler:
  OPC model gamındaki araçlardaki bir ilk de Uyarlamalı 4x4 sistemi ve elektronik arka patinaj önleyicili diferansiyelin (eLSD) standart olarak bulunmasıdır. Dört tekerden çekiş kumanda birimi tork dağılımının OPC sportif felsefesine uyarlanması için tekrar ayarlandı. OPC’lerin yüksek performansları göz önünde bulundurularak fren sisteminin daha da geliştirilmesi adına yenilik getirmek için oldukça yoğun çaba harcandı. Otomobil Uzmanları Brembo kaliperleri ve ön akstaki 355 mm delikli tekerlek diskini hemen fark ettiler.

  “Insignia OPC’nin geliştirme safhasında bizzat bulundum ve dünyanın en zorlu pisti, Nürburgring, Nordschleife’de yapılan kapsamlı testlerin zevkini tattım. Amacımız “yenilemez rakip” olmak” diyor Adam Opel GmbH Genel Müdürü Hans Demant.

  Keskin hatlar dinamik duruş ifadesinin açık bir ifadesi

  Seçkin sportif dış hatlarla tasarlanan en üst modeldeki gövde tarzı 2007’de görücüye çıkarılan GTC konsept araçtan etkilenilerek tasarlanmıştır ancak artistik sanat felsefesindeki Insignia tasarımının Alman tekniği ile birleştirilmesi özüne bağlılığını devam ettirmektedir.

  Insignia’nın düşük güçlü modelleri ile karşılaştırıldığında OPC önde iki geniş emme girişleri ile kendine has yeni bir ön yüz ve çiftli entegre egzozları ile arkada özel bir tampon taşımaktadır. 19 inç jantlar (lastikler: 245/40) standart olarak bulunur ve araca hak ettiği görünümü sağlar. Yeni 20 inç hafif alaşımlı jantlar (255/35 lastikli) opsiyonel olarak bulunmaktadır.
  Dış gövdenin sportif anlamda dinamik tasarımı kokpite de yansıtılmıştır. Kapısını açtığınızda OPC orijinal Recaro koltuklardan düz yüzeyli sportif direksiyon simidi ve özel vites kolu ile kendisini derhal ifade etmeye başlayacaktır. OPC’de donanımlar kendine has tasarıma sahiptirler.
  “Insignia OPC, OPC modellerimiz için yeni bir çığır açmaktadır; hala cesur ancak daha olgun ve rafine ve her zamankinden daha tutkulu. OPC, Insignia tecrübesini somut hale getiriyor: dinamik ve zarif”, diyor GM Avrupa Opel Başkan Yardımcısı Alain Visser.
  17.04.2009, Cuma
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş