İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Hakkında Bilgi

Konusu 'Diğer Dersler' forumundadır ve RüzGaR tarafından 31 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Hakkında Bilgi
  Hz Muhammed: İnsanlığa en büyük hizmeti etmiş insan hiç şüphesiz Allah Resulüdür Kini ve nefreti ortadan kaldırıp, kardeşliği ve mücadeleyi insanlara aşılamıştır. Kız çocuklarının diri diri gömülmesini ortadan kaldırıp kadına hürmeti getirmiştir. Allah Resulü Allah resulü her zaman kadınların hakkının gözetilmesini buyurmuştur. Efendimiz Hz Muhammed asv ırkçılığı ortadan kaldırmıştır (Irkçılık yapan, ırkçılık için savaşan ve ırkçılık uğrunda ölen, bizden değildir) (Ebu Davut)

  Albert Einstein: Albert Einstein insanlığa hizmet etmiş önemli şahsiyetlerden bir tanesidir. Albert Einstein yirminci yüzyılın kurumsal fizikçisidir. Albert Einstein 14 Mart 1879 tarihinde dünyaya gelmiştir. Yahudi asıllı olan Albert Einstein Alman teorik fizikçisidir.

  Thomas Edison:
  İnsanlık tarihine baktığımızda en iyilerinden bir tanesi olan Thomas Edison 1847 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Çok ilginçtir Edison ilkokuldayken algılamasının zayıf olduğu gerekçesiyle okuldan uzaklaştırma almıştır. Bu olaydan sonra özel bir öğretmen tarafından eğitilmiştir. Bozulmuş bir telgrafı ustaca tamir eden Edison Ampulü icat etmiştir Mum ışıklarını, meşaleleri artık evlerden uzaklaştırıp ışığı insanların parmaklarının ucundaki bir düğmeye bağlamıştır. Doğal bir ışık olan güneş ışığıyla aydınlanıyordu ülkemiz ampul icat edilmeden önce Akşam olduğunda ise mum ışıklarında oturuluyordu. Edison’un bu muhteşem icadı sayesinde akşamın karanlıkları aydınlanmıştır.

  Leonardo Da Vinci: Leonardo Da Vinci 15 nisan 1452 tarihinde doğmuştur Rönesans döneminin en iyi mühendisidir, mimarıdır, matematikçisidir, anatomistidir, müzisyeni, heykeltıraşı ve ressamıdır. Muhteşem tabloları vardır. İnsanlar tarafından en iyi bilinen eserleri ise Mona Lisa ve Son akşam yemeğidir.

  Louis Pasteur:
  Yine aklını kullanarak insanlığa hizmet etmiş bir isimdir. Louis Pasteur Fransız mekrobiyolog ve kimyagerdir 27 Aralık 1822 yılında dünyaya gelmiş bir bilim adamıdır.

  Galileo Galilei: 15 Şubat 1564 yılında dünyaya gelen Galilei modern bilimin babasıdır. Galilei insanlığa büyük hizmetlerde bulunmuştur. Fizikte, matematikte, gökbiliminde büyük yenilikler yapmıştır.

  Pierre Curie: 1859-1906 yılları arasında yaşamış ünlü Fransız fizikçi olarak tanınan Pierre Curie kristalbilim, manyetizma ve ışınetki biliminin unutulmaz isimlerindendir.

  Marie Curie: Pierre Curie’nin eşi olan Marie Curie daha çok Madam Curi olarak tanınırdı. 1867-1934 yılları arasında yaşayan Madam Curi Radyoaktivite çalışmaları 2 defa Nobel Ödülü almıştır. Madam Curi Radyoaktiviteyi keşfetmiştir.

  Isaac Newton: Matematikçi, fizikçi, filozof ve ilahiyatçı olan Newton heliyosentirizimin gelişmelerinde etkili olmuştur.

  Alferd Nobel: 1833 ve 1896 yılları arasında yaşayan Nobel dinamiti icat etmiştir. Alfert Nobelin vasiyetiyle Nobel ödülleri başlamıştır.

  James Clerk Maxwell: İskoçlu fizikçi ve matematikçi olan Maxwell 1831-1879 yılları arasında yaşamıştır. Elektrik ve manyetiğin birbirinden farklı olmadığını ispatlamış olan Maxwellin çalışmaları fizikteki en büyük birleştirme olarak tarihe geçmiştir.

  Michael Faraday:
  İngiliz fizik ve kimya bilgini olan Michael Faraday 1791-1867 yılları arasında yaşamıştır.
   


Sayfayı Paylaş