İnsan Ölünce Neler Oluyor...

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve RüzGaR tarafından 14 Kasım 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Insan ölünce Neler Oluyor...


  Bedenin Ölümü (Dışarıdan Görünen Ölüm)


  Ölüm anında ruh, bu dünyadaki insanların içinde yaşadıkları boyuttan ayrılırken, geride cansız bedenini bırakır. Deri değiştiren canlılar gibi, bu dünyadaki bedenini geride bırakır ve asıl hayatına doğru ilerler.


  Ancak geride kalan bedenin karşılaşacakları da ibret vericidir. Özellikle bu bedene hayattayken gereğinden fazla değer verenler için.


  Peki öldükten sonra bu bedenin başına neler geleceğini ayrıntılı olarak düşündünüz mü hiç?


  Bir gün öleceksiniz. Belki hiç beklenmedik bir şekilde. Ekmek almak için bakkala giderken yolda bir araba kazası geçireceksiniz. Ya da amansız bir hastalık hayatınıza son verecek. Veya bir anda kalbiniz duracak.


  Böylece ölümü tatmaya başlayacaksınız.


  Bu andan itibaren de, bedeninizle hiçbir ilişkiniz kalmayacak. Hayat boyu "ben" dediğiniz ve sahiplendiğiniz o beden, sıradan bir et parçası haline gelecek. Ölümünüzle birlikte bedeninizi başka insanlar taşımaya başlayacaklar. Etrafta ağlayanlar, "daha dün buradaydı", "dağ gibi adamdı" diyenler olacak. Sonra o bedeni alıp evin bir odasına, belki de morga koyacaklar. Orada bir gece bekleyecek. Ertesi gün gömme işlemleri başlayacak. Cansız bedeni alıp gasilhaneye götürecekler. Görevli, kaskatı kesilmişolan bedeninizi soğuk suyla yıkayacak. Ancak bu aşamada ölümün izleri de bedende aşikar hale gelecek. Morarmalar başlayacak.


  Daha sonra bedeni beyaz bir bezle, kefenle saracaklar. Sonra da tahta tabuta koyup üstüne yeşil bir örtü örtecekler. Cenaze arabası gelecek, tabutu devralacak. Araba mezarlığa doğru ilerlerken, yolda hayat devam edecek. Bazı insanlar cenaze geçiyor diye saygı gösterecek, çoğu kendi işine bakacak. Sonra mezarlığa gelinecek. Tabut, sizi sevenler ya da seviyor gibi görünenler tarafından ellerde taşınacak. Etrafta muhtemelen yine ağlayanlar, sızlananlar olacak. Sonra o kaçınılmaz yere, mezara gelinecek. Üstünde sizin isminiz yazılı... Bedeni tabuttan çıkarıp beyaz kefenle birlikte mezarın içine atacaklar. Ve sonra son işyapılacak. Ellerine kürek alanlar, beyaz kefenin içindeki bedenin üzerine toprak atmaya başlayacaklar. Kefenin ağzını açıp içine de toprak atacaklar. Ağzınıza, burnunuza, boğazınıza, gözlerinize topraklar dolacak. Topraklar yavaşyavaşkefeni örtecek. Biraz sonra işleri bitecek ve gidecekler. Mezarlık her zamanki derin sessizliğine bürünecek. Gidenler, kendi hayatlarına geri dönecekler, ama gömülen beden için artık hayatın hiçbir anlamı kalmamışolacak. Dünyadaki hiçbir güzellik, hiçbir güzel ev, güzel insan, güzel manzara artık o beden için bir şey ifade etmeyecek. Bedeniniz, hiçbir dostunuzla artık görüşemeyecek. Beden için var olan tek şey, artık yalnızca toprak ve onun içindeki bakteri ve kurtlar olacak.


  Öldükten Sonra Ne Hale Geleceğinizi Hiç Düşündünüz mü?


  Zaten gömülmenizle birlikte bedeniniz hem içten hem de dıştan gelen etkilerle hızlı bir parçalanma sürecine girecek.


  Vücutta oksijen kalmayacağından, bir süre sonra mikroplar faaliyete geçerek bedene yayılacaklar.


  Karında toplanan gazlar cesedi şişirecek ve bu şişlik vücudun her tarafına yayılarak, bedeni tanınmaz hale getirecek.


  Bundan sonra gazın diyaframa yaptığı basınçtan dolayı ağızdan ve burundan kanlı köpükler gelmeye başlayacak.


  Çürüme ilerledikçe kıllar, tırnaklar, avuç içleri ve tabanlar yerlerinden ayrılacaklar.


  Bu dışdeğişmeyle beraber, iç organlarda da (akciğer, kalp ve karaciğerde) çürüme başlayacak.


  En korkunç olay ise bu noktada gerçekleşecek; karın bölgesinde toplanan gazlar deriyi zayıf noktasından patlatacaklar ve bedenden tahammül edilmez derecede pis kokular yayılacak. (Ölü insan kokusu, dünyanın en iğrenç kokularındandır.)


  Bu süre içinde kafadan başlamak üzere, adaleler de yerlerinden ayrılacak.


  Cilt ve yumuşak kısımlar tamamen dökülecek ve iskelet gözükmeye başlayacak.


  Beyin tamamen çürüyecek ve kil görünümünü alacak, kemikler bağlantılarından ayrılacak ve iskelet dağılmaya başlayacak...


  Bu olay, ceset bir toprak ve kemik yığını haline gelene kadar böylece devam edecek.


  "Ben" sandığınız bedeniniz böylelikle korkunç ve iğrenç bir şekilde yok olacak. Geride kalanlar sizden söz ederken, topraktaki tüm kurtlar, böcekler ve bakteriler sizin etlerinizi kemirecekler.


  Eğer bir kaza sonucunda ölür de, gömülmezseniz, o zaman çok daha feci bir manzara ortaya çıkacak. Bedeniniz, sıcak havada açıkta kalmışbir et gibi, kurtlanacak, birkaç gün içinde bir kurt yumağı haline dönüşecek. Kurtlar, son et parçasını da yiyene kadar iskeletin kıvrımları arasında dolaşacaklar.


  Böylece "en güzel bir biçimde" yaratılmışolan insan hayatı, olabilecek en korkunç biçimde sona erecek.


  Peki neden?


  İnsan vücudunun öldükten sonra bu hale getirilmesi Allah'ın dilemesiyledir. Ve bunun çok büyük bir hikmeti vardır. İnsan, kendisinin aslında bedenden ibaret olmadığını, bedeninin yalnızca kendisine giydirilmişgeçici bir kılıf olduğunu, bu korkunç sonu görerek anlamalı, bedenin ötesinde bir varlığı olduğunu hissetmelidir. İnsan, sadece bedenden ibaret olamayacağını, bedenin ötesinde onu bir araç olarak kullanan ruhun var olduğunu anlamalıdır.


  Allah kendini "et ve kemikten" ibaret sanan insana, belki de bunun bir aldanışolduğunu kavratmak için böyle ibret verici bir son hazırlamıştır.


  İnsan, bedeninin ölümüne bakmalı, bu geçici dünyada adeta sonsuza kadar kalacakmışgibi sahiplendiği ve bütün arzularına boyun eğdiği bedeninin akıbeti hakkında düşünmelidir. O beden toprağın altında çürüyecek, kurtlanacak ve iskelete dönüşecektir.
   


 2. GamZe Moderator

  ya bu olay iyi yada kötü herkesin başına geliyomu yoksa sadece kötülerinmi acaba
   
 3. Pelin Super Moderator

  yaa söyleyecek söz bulamıyorum korkunç bi son bizleri bekliyor,,,bizlerse bu son hiç gel meyecekmiş gibi yaşıyoruz...
   
 4. EmRe Well-Known Member


  bu bilimsel bi açıklama galiba bilimdede iyi yada kötü bişey olmadığına göre malesef kaçışın yok :eek::eek::eek:
   
 5. ShaDow_19 Well-Known Member

  Paylaşım için tşkler...
   
 6. M-STYLE19 Well-Known Member

  Bu Dünyadaki Herşey Burda Kalacak Tek Varolan şeyse ölümdür O Yüzden Biraz ölümü Düşünerek Kalp Kirmayalim Kimseyi üzmeyelim....
   
 7. sevvv38 Well-Known Member

  iyilerin veya kötülerin nasıl ölüceğini mi düşünüyosun_? hiç kimsenin nasıl öleceğini kim bile bilirki ..sadece üzerimize düşen dua edip hayırlı ömür ve ölüm dilemek ;)
   
 8. GamZe Moderator

  busee tabiki öle ama hani derlerya kötü insanlar azap çekecek diye bide bazılarının cesedi çürümüyo ya o yüzden
   
 9. mcrap Well-Known Member

  Pylaşım için tşkler
   
 10. yaren38_20 Well-Known Member

  sonuçta her ölüm aynı degişen bişey yok RABBİM amelimizi iyi eylesin KUR-AN -I KERİM İ sağ elimizden almayı nasip eylesin..amin..sonuçta misafiriz
   
 11. EmRe Well-Known Member

  rüzgar saol abi yaa ölmeden öldürdün bizi :eek::eek::eek:
   
 12. EmRe Well-Known Member

  içimi kararttın rüzgar :( saol paylaşım için
   
 13. R.CARLOS Guest

  ellerine sağlık
   
 14. kasırga Well-Known Member

  güzel paylaşım sağolasın
   
 15. serseri_aşık Well-Known Member

  ellerine sağlık
   
 16. YaRaLi CoCuQ Well-Known Member

  Dünyadaki bütün canlilar ölümü tadicaktir.
  ALLAH im sen bizleri Yasin ile kuran-i kerim ile al canimizi sag elimizden ver kitabimizi
  seytandan uzak tut ya RABBİM
   

Sayfayı Paylaş