İnley ve Onley Seramik Dolgular

Konusu 'Diş Sağlığı' forumundadır ve elif tarafından 10 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  İnley ve Onley Seramik Dolgular

  İnley ve onleyler dolgu ve kuron (kaplama) arasında bir çözümdür. Dolguyu destekleyebilecek yeterli miktarda diş yapısı bulunmadığı takdirde ve diş kuron ile kaplanacak derecede zarar görmemiş ise inley ya da onleyler kullanılır. İnleyle karşılaştırıldığında onleyler daha geniş alanı kapsarlar. İnleyler dolguya daha çok benzer ancak dişlerin çiğneme yüzeylerinde bulunan tepecikleri (tüberkül) arasında yer alırlar. Onley ise bir ya da daha fazla tepeciği de örtecek biçimde yapılır.

  İnley ve onleyler seramikten (porselen) yapılırlar. İnley ya da onleyin ömrü yapıldığı materyale, bulunduğu dişin durumuna, çiğneme kuvvetlerine, hastanın ağız hijyenine ne derece dikkat ettiğine ve düzenli diş hekimi kontrollerine bağlıdır. Genellikle onlarca yıl sağlıklı biçimde görevlerini sürdürürler.

  Hangi Durumlarda Kullanılırlar?
  Zarar görmüş bir diş inley ya da onley ile yenilenebilir. Büyük azı dişi çiğneme yüzeyinin yarısından fazlasının çürüdüğü durumda inley yerine onley yapılması tercih edilir.

  İnley ve onley porselen dolgular dişte fazla madde kaybı olmaması amacıyla yapılırlar. Sadece çürük belli kurallar dahilinde temizlenir. Dişin ölçüsü alınır. Model elde edilir. Laboratuara yollanır. Porselen onleyiniz laboratuardan geldikten sonra dişe yapıştırılır.

  Uygulama Nasıl Yapılır?
  İnley ve onleyler laboratuarda hazırlandıklarından iki randevuda tamamlanabilirler.

  Geri kalan sağlıklı diş yapısı, diş hekiminin inley ya da onley yapımına karar vermesini sağlar.

  İlk randevuda, çürük temizlenir ve hazırlanan diş ve evre dişlerin ölçüsü alınır. Geçici bir dolgu maddesi ile diş kapatılır. Ölçü laboratuara gönderilir.

  İkinci randevuda geçici dolgu çıkarılır. Diş prova edilir ve cilalanması için laboratuara gönderilir. Aynı anda diş temizlenir. Özel bir yapıştırıcı kullanılarak inley ya da onleyler dişe yapıştırılır. Diş hekimi tarafından kapanış tam olarak ayarlanır ve cilası yapılır.turkeyarena.com

  Tedavi sonrası yapılması gerekenler
  İnley ve onleylerin bakımı için sadece diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli diş hekimi ziyaretlerini içeren düzenli ağız bakımı gerekmektedir.

  Riskler nedir?
  İnley ve onleyler yapıştırılırken tükürükle temas ederseler tam olarak yapışmayabilirler. Porselen inley ya da onleyler de kırılabilir.

  Bir çok avantajları vardır. En önemlileri şunlardır:

  1-Bildiğimiz kron kaplamalar gibi dişte kesim yapılmaz ve dişte madde kaybını önler. Sadece çürük temizlenir. Dişte kaybolmuş madde anahtar-kilit gibi yerine sıkıca yerleştirilir.

  2-Kompozit dolgular (Diş rengine uygun yapılan dolgular) gibi zamanla renk değiştirmezler. Porselenden yapıldıkları için renk veren maddeler üzerine yapışmazlar.

  3-Sağlam yapıları nedeniyle dişe gelen kuvvetlere karşı dişi korurlar.

  4-Amalgam dolgular gibi dişte estetik kaybına neden olmazlar. Doğal görünümdedirler. Aynen dişinizin renginde yapılırlar.

  5-Yapılmaları için sadece 2 seans gereklidir.

  6-Yüzeyleri cilalı olduğu için gıda artıkları yapışmazlar. Bundan dolayı daha hijyeniktirler.

  7-Porselen oldukları için yapıştırıldıktan sonra kompozit dolgularda görülebilen “polimerizasyon büzülmesi” dediğimiz küçülme olmadığı için dişlerde soğuk-sıcak gibi hassasiyetler görülmez, tekrarlayan çürükler oluşmaz.

  8-Aşırı madde kaybı olmuş, özellikle kanal tedavisi görmüş dişlerde adhesive (yapıştırma) sistemlerinden yararlanılarak dişin kaybedilen kısımları porselen onleylerle yerine konulabilir.
   


Sayfayı Paylaş