ingilizce ihracat yazışmaları

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 27 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İhracatta Yazışma Örnekleri
  İş İngilizcesi, İngilizce Yazışma Yapmak, Business English

  ingilizce ihracat yazışmaları

  Dış ticarette, özellikle alıcı ve satıcıların farklı ülkelerde bulunmaları nedeniyle ilk adım genellikle yazışmalarla atılmaktadır.

  İhracatçı şirketlerin ithalatçılara gönderdikleri iş mektupları, ithalatçının ihracatçı ile ilgili olumlu izlenimler edinmesine, iyi iş ilişkileri kurulmasına ve yeni pazarlar yaratılmasına katkıda bulunacak ilk faktördür. Bu yazışmalarla ithalatçı, henüz karşı karşıya gelmediği ihracatçıyı değerlendirmeye çalışacaktır. Dolayısı ile yazılacak iş mektuplarına ayrı bir özen gösterilmesi gerekmektedir.

  Etkili bir iş mektubu yazmak için dört basit kural bulunmaktadır: Açıklık, az ve öz olma, bütünlük ve doğruluk.

  İhracatçı Firmayı Tanıtıcı Mektup Örnekleri

  Uluslararası ticari yazışmalarda, ihracatçıların ilk kez temasa geçecekleri bir ithalatçıya yazabilecekleri mektup örneği, İngilizce ve Türkçe olarak aşağıda sunulmuştur. Bu mektup, bu tür yazışmalarda en çok kullanılan formu ana hatları itibariyle göstermektedir.


  (İthalatçının İsim ve Adresi)

  Dear Sirs,

  Our Company is the exporter/producer of (ürünün ismi) and we would like to make our company and its products known to you.

  Enclosed is a brochure which gives you general information about our products.

  If you are interested, we will be happy to send you any further information. We may be available in the near future to discuss the subject with you as well.

  Thanking for your kind interest and we look forward your early reply, we remain,


  Yours sincerely,
  (İhracatçının İsmi)​  (İthalatçının İsim ve Adresi)

  Sayın baylar,

  Şirketimiz (ürün ismi) üreticisi/ihracatçısıdır ve sizleri şirketimiz ve ürünlenmiz hakkında bilgilendirmek istiyoruz.
  Ürünlerimiz ve fiyatları ile ilgili genel bilgiler veren bir broşür ilişiktedir. İlgilendiğiniz takdirde, size daha fazla bilgi göndermekten memnuniyet duyacağız. Bu konuyu görüşmek için yakın bir gelecekte karşı karşıya da gelebiliriz.
  İlginize teşekkür eder, erken cevabınızı bekleriz.


  Saygılarımla,
  (İhracatçının İsmi)​  Firmanın mevcut koşulları ve ihracat konusundaki deneyimlerine göre mektupta yer alabilecek ilave hususlar olabilir. Aşağıda çeşitli cümleler yer almakta olup bunlar mektuba ilave edilebilecek alternatif ifadelere örnek teşkil etmektedir.

  • Firma, üretim konusunda ihtisaslaşmış olabilir ve özel sipariş kabul edebilir.
  "Special order is acceptable."
  "Özel sipariş kabul edilebilir."

  • Firma, ihracatta deneyim sahibidir. Bu hususu belirtmek isteyebilir.
  "We have already experience in export business, particularly in European markets."
  "İhracatta, özellikle Avrupa piyasalarında deneyimimiz vardır."

  • İthalatçı ülkenin bulunduğu ülke piyasasına özellikle girme isteği vurgulanabilir.
  "Since we have recently received many requests for our products from your country, now we are planning to have our products distributed by a well-known importer / wholesaler."
  "Son zamanlarda ülkenizden, ürünlerimize yönelik çok sayıda talep aldığımız için, ürünlerimizin ülkenizde tanınmış bir ithalatçı / toptancı tarafından dağıtımının yapılmasını planlamaktayız." Şayet ithalatçıyı bilgilendirebilecek daha detay bilgileriniz varsa, örneğin:

  • Bir ülkeyi ziyaret edecekseniz ve görüşmeyi planladığınız yeni firmalar mevcut ise, ziyaret öncesi firmanızı ve ürünlerinizi tanıtıcı bir bilgi mektubu gönderebilirsiniz.
  • Aynı ülkede halihazırda temasta bulunduğunuz, referans olabilecek düzeyde iyi firmalar olabilir. İthalatçıyı bu konuda bilgilendirebilirsiniz.
  • Hazır ürün örnekleriniz olabilir ve bunları numune olarak mektubunuzla birlikte gönderebilirsiniz. (Bu imkan ürüne göre mümkün olabilecektir ve genellikle ilk yazışmadan sonraki aşamalarda gerçekleştirilmesi daha uygundur.)

  (İthalatçının ismi ve adresi)

  Dear Mr. (İthalatçının ismi)

  We are the exporters of (ürünün ismi) and would like to make ourselves and our products known to you.
  With this letter we are sending our company brochure and product catalogue. They represent the range of quality and the specifications that we offer. Still we have customers in your country and in the enclosure, you will fınd a list of the companies with whom we already do business.
  I shall be in your country on (tarih) and my intention to stay there is about a week. I would like to visit you at your office during my stay and I would appreciate to learn when it could be convenient for you.
  I look forward your confirmation and to meeting you soon


  Yours sincerely
  (İhracatçının ismi)​

  Enclosure:

  The list of companies,

  Brochure and Product Catalogue  (İthalatçı Firmanın ismi ve adresi)

  Sayın (İthalatçının ismi)

  Biz (ürünün ismi) ihracatçısıyız ve size kendimizi ve ürünlerimizi tanıtmak istiyoruz.

  Bu mektup ile birlikte size, firma broşürümüzü ve ürün kataloğumuzu gönderiyoruz. Bunlar, size sunduğumuz kalite ve ürün özelliklerini temsil etmektedir. Halihazırda ülkenizde müşterilerimiz bulunmaktadır. Ekte bizimle iş yapmakta olan firmaların bir listesini bulabilirsiniz.

  Ben (tarih) tarihinde ülkenizde bulunacağım ve ülkenizde (süre) kalmak niyetindeyim. Orada bulunduğum süre içinde sizi ziyaret etmek istiyorum. Sizin için uygun olan zamanı bana bildirmenizden dolayı memnuniyet duyacağımı belirtirim.

  En yakın zamanda görüşmek üzere teyidinizi bekliyorum.


  Saygılarımla,
  (İhracatçının ismi)​


  Ek:- Firma Listesi,
  - Broşür ve Ürün Kataloğu


  Daha geniş bilgi için tıklayın
  http://www.kto.org.tr/dosya/ihracat/ihracat03.doc
   


Sayfayı Paylaş