İncir Hastalık ve Zararlıları

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 27 Ekim 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  İncir Hastalık ve Zararlıları
  İncir Mozayik Virüsü:
  İncirlerde verim ve kalitenin düşmesine neden olurlar. Yaprakta dağınık, sarı yeşilden, açık sarıya kadar değişen çeşitli büyüklükte lekeler şeklinde belirtiler gösterir. Çoğunlukla lekelerin kenarı kırmızı kahverengindedir. Yapraktaki belirtiler olgunlaşmaya başlayan meyvelerde de görülür. Hastalık vegetatif yolla çoğaltma ile ve budama makaslarıyla kolaylıkla bulaşır ve yayılır. Süratli bir şekilde yayıldığı için kontrolü yapılamamaktadır.

  Aflatoksin: Aflatoksin, incirde bazı mantarların sebep olduğu zararlı bir maddedir. Aflatoksinler, yol açtıkları ekonomik kayıpların yanı sıra, insan ve hayvan sağlığı açısından zehirli etkileri nedeniyle incirde önemli zararlar meydana getirirler. Oluşumunda etkili faktörler arasında yüksek sıcaklar, zararlıların hasarları, çeşit, toprak yapısı, kurutma mevsimindeki yağışlar, ve depo koşulları sayılabilir.turkeyarena.net Korunmak için temiz ilek kullanılmalı, yere düşen buruşuk meyveler sık sık toplanmalı, uygun fungisit ile ( mantar ilacı) ilaçlama yapılmalıdır.

  Kanlı Balsıra: Kabuklu bitin meydana getirdiği zarardır. Kontrolü; Böcek larva döneminde iken beyaz yağlarla, daha ileriki dönemlerde insektisitle (böcek öldürücü ilaçlarla) ilaçlama yapılmalıdır.

  İncir Kurdu veya İncir Güvesi: Bu zararlı bir kelebek olup, sergilere konan kuru incir meyvelerinin içini yiyerek zarar veririler. Korunmak için sergilerdeki incirlerin üzerinin örtülmesi, meyvelerin saklandığı bahçe ve depoların temiz tutulması, ilaçlamanın yapılması ve ağaçlarda kalan kuru ilek meyvelerinin yok edilmesi gerekir.

  Ekşilik Böcekleri: Özellikle bahçelerde çürümüş meyveler üzerinde yaşarlar ve beslenirler. İncir depolarında da incir yığınlarındaki meyvelerin arasında yaşarlar. Bozuk meyvelerden sağlam meyvelere bulaşarak ekşime yaparlar. Korunmak için ilaçlamak, düzenli derim, tuzakla yakalamak, çevre temizliği gerekmektedir.
   


Sayfayı Paylaş