İnce Bağırsak Yapısı ve Görevleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 19 Aralık 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İnce Bağırsak Yapısı ve Görevleri

  Yağların kimyasal sindirimi burada başlar. İnce bağırsağa gelen pankreas öz suyu ile yağların, karbonhidratların ve proteinlerin sindirimi tamamlanır. Besinler ince bağırsakta en küçük moleküllerine kadar parçalanır. Bu moleküllerin ince bağırsaktan kan damarlarına geçmesi olayına emilim adı verilir. İnce bağırsak, sindirim sistemimizin en uzun bölümüdür.

  İnce Bağırsak7- 8 m. Uzunluğunda, 2–3 cm genişliğinde olup, mide kapısından sonra gelen kısımdır. Yapısı mide gibi üç katlıdır: En dışta periton (zar), ortada kaslar, en içte bağırsak epiteli bulunur. İnce bağırsak kıvrımlı bir yüzey yapısına sahiptir ki bu besinlerin bağırsak duvarından difüzyonu ve böylece de emilimi için uygun olan yüzey alanını arttır. Bu mikroskopik kıvrımlara mikrovilli denir.

  İnce bağırsağın ana görevleri besinlerin sindirim ve emilimi, su ve tuz emilimi ve elektrolit ve su sekresyonudur. İncebağırsağın fonksiyonel birimi villus ve kript ünitesidir. İncebağırsak motilitesi karıştırıcı ve ilerletici hareketlerden oluşur. Emilimin olmadığı dönemde meydana gelen motor kompleksler ince bağırsak içeriğinin kolona doğru ilerletilmesini sağlar. turkeyarena.net Nörojenik ve myojenik nedenlerle meydana gelen ince bağırsak motilite bozuklukları kronik intestinal pseudoobstüksyon tablosuna neden olabilir
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 7 Mayıs 2017

 2. Berra Well-Known Member

  süper başka yerde yok çok teşekkürler harika olmuş
   
 3. Misafir Guest

  hiç beğenmedm valla ne desem bilemedim iğrenç olmuş başka yerlede daha güzel :D :D
  Hepsi yalandı gerçekten harika kısa ve öz olmuş teşekkürler tpx
   
 4. Misafir Guest

  super olmuş ...
   
 5. Misafir Guest

  sÜPER aGA TAM benlik
   
 6. Misafir Guest

  Süper olmuş çok işime yaradı !!
   

Sayfayı Paylaş