İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri, Ameliyatı, Tedavisi

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 18 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  İnce Bağırsak Kanseri Belirtileri, Tedavisi
  Hastalık sinsi gidişlidir ve başlangıç evresinde belirgin bir klinik tablo görülmez. Halsizlik, iştahsızlık, belirsiz karın ağrıları olur. Bazı olgularda rahatsızlıklar kütlenin yerleşimi hakkında fikir verebilir.

  Onikiparmakbağırsağının ilk bölümündeki kanser, genellikle onikiparmakbağırsağı ülserine çok benzeyen belirtiler verir (karın üst kısmından sırta doğru yayılan ağrı, kanlı dışkı ve kusma, kansızlık gibi). Kütlenin büyümesiyle birlikte bulantı, kusma, ve karın gerginliği gibi tıkanma belirtileri de gelişir.

  Onikiparmakbağırsağında, safra kanalının (safra bu kanal yoluyla bağırsağa dökülür; koledok) döküldüğü yerde gelişen kanserler genellikle kaşıntı, beyazımsı dışkı ve kanda safra boyalarının artması gibi belirtiler veren tıkanma sanlığı yapar.

  Klinikte kanama belirtilerinin ve melenanın (makattan siyah kan gelmesi) görülmesi incebağırsağın jejunum ve ileum bölümlerindeki kanserlerin erken belirtilerindendir. Bunlara daha sonra bağırsak tıkanması bulgulan da eklenir, ama bağırsak delinmesi çok seyrek görülür.

  Tek tedavi yöntemi cerrahidir. Tanı genellikle ancak kanserin ilerlemiş evrelerinde konduğundan, kötü huylu tümörlerde hastalığın gidişi oldukça umut kırıcıdır.

  Tedavisi
  İnce bağırsak kanserinin birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerini şöyle sıralayabiliriz:

  Cerrahi operasyon ile tedavi yöntemi,
  Işın tedavisi (radyoterapi) ile tedavi yöntemi,
  Kemoterapi ( ilaç sağaltımı)ile tedavi yöntemi,
  Ve diğer tedaviler bunlar:
  Bioterapi ile tedavi yöntem,
  Radyosentizerli radyoterapi desteği ile tedavi yöntemi,
  İnce bağırsak kanseri üzerine pek çok araştırmalar ve bilimsel deneyler ve pek çok yeni raporlar hazırlanmakta ve cerrahi yöntemler geliştirilmektedir. Üzerinde çalışıldıkça cerrahi başarıların sayısı artmaktadır. Fakat bütün bu gelişmelere rağmen hastalık çok sık görülmese de görüldüğü takdirde iyileşme ve hastalıktan kurtulma vakası oldukça azdır.
   


Sayfayı Paylaş