İlk Kurban Bayramı Ne Zaman

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 26 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  İlk Kurban Bayramı Namazı ve Kurban Bayramı

  Kurban kesmek, İslami kaynaklara göre ilk kez hicretin ikinci yılında 624 yılında Medine'de, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in Müslüman cemaate kıldırdığı "ilk kurban bayramı namazının" ardından vermiş olduğu hutbede kurban kesmenin faziletlerinden bahsetmesi, Allah'a adanarak kesilecek kurbanın kazandıracaklarını açıklaması ile beraber kutlanmıştır. Bu tarihten sonra da bu gelenek bayram şeklinde süregelmiştir.

  Meşrûiyeti, Kitab, sünnet ve icma ile sâbittir. Kurban kesmenin Kitaptan, yani, Kur`an`dan delîli, Kevser suresidir. Bu sûrede Cenâb-ı Hak, Resûlüllah Efendimize hitaben:

  فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ "Rabbin için namaz kıl ve kurban kes." buyurmaktadır.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v), Zilhiccenin dokuzunda Sevik Gazasından dönerek Medine'ye kavuşmuştu. Ertesi günü, yani Zilhicce'nin 10. günü Müslümanlarla birlikte namazgaha çıktı. Ezansız ve kametsiz olarak iki rekât Kurban Bayramı namazı kıldırdı. Namazdan sonra bir hutbe irâd etti. Bu hutbelerinde, kurban kesmelerini Müslümanlara emretti. Kendileri de iki kurban kesti.

  Satın aldığı semiz, boynuzlu beyaz koçtan birini keserken, "Allah'ım! Bu senin birliğine ve senden bana gelenlere şehâdet eden bütün ümmetim naminadır" dedi.

  İkincisini keserken de şöyle buyurdu:

  "Allah'ım! Bu da, Muhammed ve Muhammed'in ev halkı içindir." Bundan, kendileri, ev halkı ve yoksullar yediler. [1]
  İslâmda ilk Kurban Bayramı budur!

  [1] Sîre, 3/58-59; Tabakât, 2/33
   


Sayfayı Paylaş