İlk kredi kartını almanın yolları

Konusu 'Yurtdışı-Göçmenlik' forumundadır ve EjjeNNa tarafından 15 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. EjjeNNa Administrator


  İLK KREDİ KARTINIZI ALMANIN YOLLARI
  Yabancı öğrenci olarak kredi geçmişiniz, Amerika'da geliriniz ve eviniz olmadığı için ilk kredi kartı başvurularınıza olumlu yanıt almakta daha fazla zorlanacaksınız. Ancak, umutsuzluğa kapılmanıza gerek yok, çünkü mezun.com'ın kılavuzluğunda olumlu yanıt alma şansınız çok daha fazla olacak.
  1. Okulunuzun Kredi Kartına Başvurun
   Pekçok okul ve mezunlar derneği, öğrenci ve mezunlarına okulun adına hazırlanmış kredi kartı çıkarır. Bu tip kredi kartları okulların yaptığı ortaklık anlaşması sonucu okulun adına bir banka ya da kredi kooperatifi tarafindan hazırlanır. Başvuruda bulunurken kredi koşullarını ve faiz oranlarını incelemeyi unutmayın.
  2. Öğrenci Kredi Kartlarına Başvurun
   Kredi kartı veren bazı bankalar öğrencilere özel kredi kartı olanağı sunmaktadır. Bu kartların özelliği başvuru sahiplerinde gelir belgesi ve çalışıyor olmak gibi şartlar aramamasıdır. Genellikle daha az kredi limiti veren öğrenci kredi kartlarının onaylanma prosesi normal kredi kartlarından daha kolaydır. Bu tip kartların genelde yıllık ücreti yoktur ve yıllık faizi standart kredi kartlarından çok farklı değildir. Düşük limitine rağmen öğrenci kredi kartları normal kartlarla aynı olanakları sunar, dolayısıyla kredi geçmişi yaratmak için iyi bir yoldur. Okulunuzun kitapçısında veya çeşitli ofislerde bulabileceğiniz başvuru formunu postalarken öğrenci olduğunuzu ispat etmesi için öğrenci kimliğinizin fotokopisini koymanız şansınızı arttıracaktır.
  3. Kredi Kartı Veren Bir Hesap Açtırın
   Hesap açıldığında otomatikman kredi kartı veren yatırım hesabı (investment banking account) ya da Türkiye'deki adıyla süper hesap (premium account) benzeri hesaplardan birini açtırın. Bazı bankaların çek hesabı, yatırım hesabı, kredi kartı ve otomatik fatura ödeme hizmetlerini birleştiren hesapları da vardır.
  4. Depozitolu Kredi Kartı (Secured Credit Card) Alın
   Yukarıdaki yöntemlerden biriyle kredi kartı alamadıysanız depozitolu kredi kartı (secured credit card) için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu kartı kullanabilmek için başvuruda bulunduğunuz bankada açtıracağınız bir hesaba para yatırmanız gerekir. Yatırdığınız tutar sizin limitiniz olacaktır, dolayısıyla 'secured credit card' kullanırken harcadığınız kendi paranız olacaktır. Bunun dışında aynen normal kredi kartı gibi kullanılan depozitolu kredi kartı ile aynı kullanım kolaylığı ve ödeme esnekliğini elde edebilirsiniz. Bu kartların en iyi yanı kredi raporunda normal kredi kartı olarak gösterilmesidir, bu yüzden kredi geçmişi yaratmak için çok iyi bir başlangıç kartıdır.
  5. Mağaza Kartlarına Başvurun
   Pekçok mağaza kendi kredi kartını sunmaktadır. Bu kartlar için başvuruda bulunmanın en iyi yolu satış fiyatı yüksek bir ürünü mağaza kartı ile almak istediğinizi belirtmek ve başvuruda bulunmaktır. Talebiniz birkaç dakika içinde değerlendirilecek ve kartınız size verilecektir. Bilinçli şekilde kullanırsanız bu kartlar da kredi geçmişi yaratmanıza yardımcı olur.
   


Sayfayı Paylaş