İlk elektrikli araçlar Türkiyede yola çıkmak için plaka bekliyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 23 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  TÜRKİYE'de bir taraftan uluslararası otomotiv firmaları ilk elektrikli seri üretim otomobilleri üretmek için düğmeye basarken diğer taraftan elektrikliye çevrilen mevcut modeller ise yola çıkmak için hükümetten 'plaka' bekliyor. İtalyan ortağıyla Fiat'ın Fiorino, Scudo ve Ducato, Renault'un ise Kangoo modellerini elektrikliye çeviren BD Oto, Avrupa'da sattığı bu araçları Türkiye'de piyasaya sunmak için hükümetin yeni düzenleme yapıp plaka vermesini bekliyor.

  [​IMG]

  Avrupa'ya 300 tane sattı
  Çinli BYD ve Amerikalı Fisker'in Türkiye temsilciliğini alarak dikkatleri üzerine çeken, BYD'yle 2012 yılında Türkiye'de elektrikli araç üretmek için ön anlaşma imzalayan Boyner Sanayi, bir taraftan da İtalyan Veicoli şirketiyle kurduğu BD Oto'yla da hafif ticari araçları elektrikliye çeviriyor. BD Oto Genel Müdürü Osman F. Boyner, son 1 yılda 300'den fazla aracı elektrikliye çevirip Avrupa'da sattıklarını belirterek, "Son olarak geçtiğimiz ay 50 hafif ticari aracı Hollanda'da sattık" dedi.

  Filolardan talep var
  Fiat'ın Fiorino, Scudo ve Ducato modellerini, Renault'un ise Kangoo modelini ana firmalardan alınan onaylarla birlikte elektrikliye çevirdiklerini söyleyen Boyner, şöyle konuştu: "Bu araçları Türkiye'de de satmak istiyoruz. Özellikle filolarla temas halindeyiz ve büyük bir talep var. Ancak Türkiye'de elektrikli araçlara yönelik herhangi bir mevzuat olmadığı için elektrikliye çevirdiğimiz araçlara plaka takamıyoruz. 6 aydır hükümetle bu konuda görüşüyoruz. Seri tadilat tip onayına başvurduk. Ama elektrikli araç bu kapsama girmiyor. TSE'de tip onayı için hangi testlerin yapılacağını söyleyemiyor. Bizde Avrupa'daki örnekleri getirdik, gösterdik. Hükümetle bu konuda bir konsensus sağlandı. Bir iki hafta içinde yönetmeliğe elektrikli araçların tip onayı için bir madde eklenmesini bekliyoruz."

  Fiyatına elektrik de dahil
  Elektrikli taşıtlar için şarj istasyonu teknolojisinde dünya lideri olan ABD merkezli Coulomb Technologies ile de Türkiye'de işbirliği yaptıklarını belirten Boyner, şöyle konuştu: "Bu araçların Türkiye'de kullanılması için herşey hazır. Bir tek plaka bekliyoruz. Bunlar Türkiye'de yollara çıkacak ilk elektrikli araçlar olacak. İç pazarda satmamız halinde İtalya'da gerçekleştirdiğimiz montajı da Türkiye'ye getireceğiz. Bunun için Çorlu'da bir arazimiz var ama biz Marmara Bölgesi'nde bir yer arıyoruz. Elektrikliye dönüşen bu hafif ticari araçları filolalara kira öder gibi satacağız. Yani aylık belirli bir ücret karşılığında elektrik maliyeti de dahil fiyatla vereceğiz."

  5 bin Euro kapora veren en hızlı elektrikliyi alıyor
  DÜNYANIN en hızlı elektrikli otomobilini üreten Amerikan Fisker'in de Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Romanya ve Bulgaristan distribütörlüğünü aldıklarını hatırlatan Osman F. Boyner, 201 kilometre hıza ulaşan Karma'yı siparişle Türkiye'ye getireceğini belirterek, "5 bin Euro kapora verenlerin araçlarını 2011 yılında getireceğim. Bu aracı almak isteyenler Eylül ayında gelecek aracı test edip yakından görme imkanına da kavuşacaklar. Ayrıca bu model Ekim ayındaki Auto Show fuarında da sergilenecek" dedi. Çinli BYD modellerini de eylül ayından itibaren satmaya başlayacaklarını kaydeden Boyner, "Şubat ayında araçların Türkiye'de satışı için tüm onaylar alındı. Şu anda bayilik vermek için çalışmalara başladık" diye konuştu.
  19.04.2010, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş