İlk dijital fotoğraf makinesi

Konusu 'Fotoğrafçılık' forumundadır ve pult tarafından 19 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

 1. pult Well-Known Member


  [​IMG]
  [​IMG]
  Bugün hepimiz, gittiğimiz her yerde elimizde küçük bir dijital fotoğraf makinesi ile dolaşıyoruz. Hatta bir makineye bile ihtiyacımız yok, cep telefonları artık en kaliteli dijital fotoğrafı çekecek yeteneğe sahip.

  Peki ama dijital fotoğraf teknolojisinin bugünlere gelmesini sağlayan ilk adımları hiç merak ettiniz mi? Kodak'ın 1975 yılında geliştirdiği ilk dijital fotoğraf makinesi, günümüzün ultra taşınabilir megapiksel canavarlarına hiç ama hiç benzemiyor.

  Dijital fotoğraf makinelerinin mucidi olarak bilinen Steve Sasson, birkaç yıllık çalışmanın ardından, 1975 yılında "yarı-taşınabilir" dediği ilk dijital fotoğraf makinesini tanıtmıştı. Bu makine siyah-beyaz fotoğraflar çekebiliyor ve bu fotoğrafları basit bir kasede kaydediyordu. Yani dijital fotoğraf tarihinin başında ne renkli fotoğraflardan, ne de bellek kartları dahili belleklerden bahsediliyordu. tabi fotoğraf çekme ve bu fotoğrafın kasede kaydedilme süresi de bugünkü gibi 1-2 saniye değildi: Tüm bu işlem toplam 23 saniyede tamamlanabiliyordu.

  Peki ama kasede kaydedilen fotoğrafı görmek için ne yapmak gerekiyordu? bu iş için oldukça hantal görünümlü ve TV'ye bağlanan bir bilgisayar kullanılıyordu. Kaset bu bilgisayara takılıyor, fotoğraf da TV ekranında görülebiliyordu.
  Tam 16 adet büyük nikel-cadmium pil ile çalışan bu nostaljik dijital fotoğraf makinesinin patentini daha o zamanlarda alan Kodak, dijital fotoğraf dünyasında bugün geldiği noktayı belki de Steve Sasson'un bu "iri" buluşuna borçlu.
   


Sayfayı Paylaş