İlik Nakliyle AIDS Tedavisi

Konusu 'Sağlık Haber' forumundadır ve elif tarafından 29 Haziran 2009 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  İlik Nakliyle AIDS Tedavisi

  Alman bilimadamları, AIDS’e yol açan HIV virüsüne karşı genetik direnci olan bir kişiden yapılan kemik iliği naklinin bir AIDS hastasını tedavi ettiğini açıkladı. Ancak uzmanlar yine de ihtiyat telkin ediyor.

  Berlin’deki Charite hastanesinde görev yapan kan hastalıkları uzmanı Gero Hütter (39) adlı Alman doktor, hem AIDS hem de kan kanseri olan 42 yaşındaki bir hastaya uyguladığı lösemi tedavisiyle AIDS hastalığını yendi. Hütter’in iki yıl önce ilik nakli yaptığı ve kemoterapi uyguladığı hastasına, tedaviyi tehlikeye sokmamak için AIDS ilacı vermediği, ancak tedavinin sonucunda AIDS hastalığına yol açan HIV virüsünün tümüyle ortadan kalktığı belirtildi. Bu sonucun, AIDS’e karşı genetik tedavi araştırmalarına hız vermesi bekleniyor. Şimdiye kadar AIDS’e çare bulma çabaları sonuçsuz kalmıştı.

  Uzmanlar, kemik iliği yapılan hastanın Almanya’da yaşayan bir ABD vatandaşı olduğunu söylediler. Adı açıklanmayan bu kişinin 10 yıldan uzun bir zaman önce AIDS’e yakalandığı belirtiliyor. Doktorlar, kemik iliği naklinden sonra yapılan tüm ilik, kan ve doku testlerinin sonucunun normal çıktığını kaydetti. Hastanenin açıklamasında “Başarılı geçen ilik naklinden 20 ay sonra hastada HIV’e rastlanmadı” denildi. Doktorlar şimdi AIDS hastalığının bu yöntemle durdurulup durdurulamayacağını tartışmaya başladı.

  Hütter, yeni tedavi yöntemini bir tıp dergisinde yayınlamayı düşündüğünü açıklarken, AIDS uzmanı doktor Anja Potthoff, gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu konuda tartıştık, olağanüstü bir sonuç. Ancak ilik nakliyatının yan etkileri o kadar büyük ve masrafları o kadar fazla ki, bu nedenle bu yöntem şimdilik hem lösemi, hem AIDS hastası olan az miktarda kişiye uygulanabilecek” dedi.

  Bununla birlikte ABD’nin Minnesota eyaletinde bulunan Mayo Clinic’in önde gelen HIV uzmanlarından Dr. Andrew Badley, bu kişinin HIV’den kurtulduğundan emin olmak için daha çok test yapılması gerektiğini söylüyor.

  Avrupa ve Amerika’da HIV virüsune karşı genetik direnci olanların oranı binde bir düzeyinde. AIDS’ten her yıl iki milyon kişi ölüyor. Dünyada en az 33 milyon AIDS hastası olduğu tahmin ediliyor.
   


Sayfayı Paylaş