İleri Yaş Depresyonu

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve elif tarafından 2 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  İleri Yaş Depresyonu

  İleri yaşta depresyonun hem görülme sıklığı artar hem de önemli bir sorun olarak karşımıza çıkar. Sağlığın, çeşitli organ fonksiyonlarının, eşin ve yakınların, işin ve statünün, gelir düzeyinin kaybı depresyona zemin hazırlar. Ayrıca ölüm gerçeğinin yakınlaşmış olması düşüncesi de depresyona davetiye çıkarır.

  Gençlerde görülen klinik tablodan farklı olarak karışık ve şaşırtıcı belirtiler ortaya çıkabilir. Mevcut fiziksel şikâyetlerin kötüleşmesi, aşırı kilo kaybı, tedaviye yanıt vermeyen ağrılar, kabızlık, bedensel hezeyanlar (iç organların çürümesi gibi), şiddetli yorgunluk, bedensel uğraşıların artması, yoğun kaygı, unutkanlık (bunamayı taklit eder şekilde), kişilik değişiklikleri ve ileri yaşta başlayan alkol bağımlılığı depresyon yönünden uyarıcı olmalıdır. Ayrıca "ben bu dünyada gereksizim" şeklinde değersizlik fikirleri, suçluluk duyguları, toplumdan kaçınma, yatağından çıkmama, altını ıslatma, beslenmeyi reddetme gibi belirtiler de ön plandadır.

  Hastalar tarafından "vaktinizi ve paranızı boşa harcattığım için özür dilerim", "çabalamak için hiçbir neden yok, nasıl olsa birkaç gün içinde öleceğim" şeklinde ifadeler sık kullanılır.

  İntihar düşünceleri daha nadir bulunur, ancak ölümle sonuçlanan intihar girişimleri daha sık görülür. İntihar girişiminde bulunmuş yaşlıların %40'ının ölümlerinden bir hafta önce bir hekim tarafından görüldüğü bildirilmiştir. Dolayısıyla intihardan bahseden bir yaşlı hastada çok dikkatli olunmalıdır.

  Depresyon fiziksel hastalığın bir parçası veya bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bazen henüz tespit edilmemiş bir kanserin ilk belirtileri depresif şikâyetler olarak görülebilir. Bu nedenle hasta mutlaka organik açıdan incelenmelidir.

  Yaşlıda depresyonun normal olabileceği ile ilgili yanlış düşünce tanı ve tedaviyi güçleştirir.

  En sık görülen belirtiler

  Tedaviye cevap vermeyen vücut ağrıları
  Huzursuzluk
  Durgunluk, çevreden kaçınma
  Garip bedensel şikâyetler
  Beceri kayıpları
  Kaygı
  Unutkanlık ve dikkat azalması
  Yorgunluk
  Sık sık hastaneye başvurma ve tahliller yaptırma
  Uyku bozuklukları
  Sosyal ilişkilerde bozulma
  Cinsel sorunlar
  Aşırı alkol tüketimi
  Tedavileri reddetme veya uyumsuzluk
   


Sayfayı Paylaş