İlaçları Saklama Koşulları

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İlaç saklama koşulları
  ilaçların saklanma koşulları, ilaçlar nasıl saklanır, ilaçları saklama koşulları nelerdir, ilaçları nasıl Saklmalı muhafaza etmeliyiz

  İlaçların saklama koşulları
  - Günümüzde pek çok ilaç oda sıcaklığında saklanabilir.
  - Soğuk zincirde saklanması gereken ilaçlar. (2-8 derece)
  - Işık almayan ortamda saklanması gereken ilaçlar.
  - Kuru yerde saklanacak ilaçlar.

  İlaçların muhafaza koşullarına dikkat etmediğiniz takdirde olumsuz sonuçlarla karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Eczacı Yeşim Baş, ilaçların muhafazasında doğru bilinen yaşamsal yanlışlıkları anlatıyor.

  İlaçlarınızı alırken eczacınızın verdiği bilgiyi dikkatle dinleyin ve anlaşılmayan bir nokta varsa tekrar tekrar sorun. Her ilacın kutusu üzerinde yazan saklama koşullarına mutlaka uyun.

  İlaç, evde saklamanız için size verilmiş bir ürün değildir, tüketilmesi gereken bir üründür. Ancak en büyük yanlış, şikayet hafifleyince ilacın yarım bırakılıp, kalanın günü gelir diye saklanmasıdır. Evde sadece basit yaralanmalarda kullanabileceğiniz pansuman malzemesi, basit ağrı kesici ve ateş düşürücü, bir de kronik hastaların sürekli kullandıkları ilaçlar dışında ilaç olmamalıdır.

  Evinizde ilaç varsa bütün ilaçları buzdolabına koymayın. Her ilacın kutusu üzerinde saklama koşulu mutlaka yazar. Çoğu ilacın 25 0C’nin altında, oda ısısında, ısı ve ışık kaynaklarından uzakta saklanması yeterlidir.

  Buzdolabında saklanması gereken ilaçlar buzdolabının kapağında değil iç raflarında saklanmalıdır. Çünkü buzdolabı kapağı buzdolabının iç ısısını aynen muhafaza edemez ve sık sık ısı değişikliği olur.

  Sulandırılarak hazırlanmış ilaçları kesinlikle iki haftadan daha uzun süre saklamayın ve kullanmayın.

  Buzdolabından vazgeçseniz iyi olacak.
  Aslında birçoğumuz aynı hatayı yapıyoruz. Buzdolabının ya da çekmecelerin bu uyarıya rağmen ilaçlar için sağlıklı saklama alanları olduğunu düşünüyoruz.

  Ancak gerçek çok da böyle değil. İlaçlar, kimyasal yapıları gereği özellikle buzdolabında saklamaya uygun değil.

  Uzun süre sıfır dereceye yakın derecelerde saklandıklarında etken maddelerinde kayıplar görülüyor ve etkilerini yitirmenin yanında zarar verecek boyuta gelebiliyor.
   


Sayfayı Paylaş