İlaçları kimler yapar

Konusu 'Güncel Konular' forumundadır ve BaRıŞ tarafından 29 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. BaRıŞ Well-Known Member


  İlacı kimler yapar
  İlaçları kimler yaparlar, ilacı hangi meslek grubu yapar, ilaçlar kimler tarafından yapılır, ilaçların yapımı hakkında, ilaç kapsülleri ve Haplar neden ve nasıl yapılıyor

  Kapsüller, eczacılar tarafından hazırlanan, hastanın ancak mide ve bağırsaklarında açılıp eriyebilen bir maddeden yapılmış, içine tadı ve kokusu hoşa gitmeyen ilaçların konulduğu, iki parçalı kutucuklardır.

  Haplar ise, yutulmak üzere küçük yuvarlaklar haline getirilmiş ilaçlardır. Gerek kapsüller, gerek haplar, bir miktar su ile birlikte alınır.

  Tadı hoş olmayan veya yutulması zor ilaçların üzerini kapatma düşüncesi, önce güllaçları, daha sonra da kapsülleri ortaya çıkarmıştır. Güllaçlar mayasız ekmekten yapılan ve kenarları suyla birbirine yapıştırılan iki kapaktan meydana gelir. Bunlar ağızda suyun etkisiyle yumuşar ve açılmadan kolayca yutulabilir.

  Haplar bir miktar su ile yutularak veya suda eritilerek alınan hazır ilaçlardır. Haplara olumlu ya da olumsuz etkisi olmayan bazı ilave maddeler (şeker, bal, sabun, vb.) de katılır. Hastalara yutacakları ilaçların kötü tadını duyurmamak için, haplar genellikle bir şeker ya da çikolata tabakasıyla kaplanır. Bazen de hapların üzeri yalnız midede ya da bağırsaklarda, yani ilacın etkisini göstermesi gereken yerde eriyebilen bir maddeyle örtülür.

  Kapsüller, güllaçlara oranla daha küçüktür; renkli jelâtinden yapılmış olup ağızda değil de sindirim borusunda erirler. iç içe geçmiş iki kapakçıktan oluşan kapsüller, içlerinde ilacı uzun süre muhafaza ederler. Gerek güllacın, gerek kapsülün içindeki ilaç miktarı büyük bir titizlikle ölçüldüğünden, hastanın ilacı kullanırken tehlikeli bir yanlışlık yapması önlenmiş olur.
   


Sayfayı Paylaş