İktidarsızlık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, İktidarsızlık İlaçları

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 13 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  İktidarsızlık Tedavisinde Kullanılan İlaçlar, İktidarsızlık İlaçları
  Sildenafil sitrat (Viagra, Sildegra): Penis içine kan getiren damarları genişleterek etkisini gösterir. Günümüzde en sık kullanılan ilaçtır. Organik ya da psikojenik iktidarsızlık olgularında genel olarak %60-80 etkilidir. Şeker hastalarında da başarıyla kullanılmaktadır. Ancak çok önemli bir sakıncası kalp hastalığı ya da riski olanlarda ve kalp ilacı kullananlarda mutlaka doktor kontrolünde alınmasıdır, yoksa tehlikeli sonuçlar ortaya çıkabilir. Etkisi 1saat içinde başlar, 3-4 saat sürer. Etki gösterebilmesi için alındıktan sonra cinsel uyarı olması gerekir. Nadirde olsa bazen penisteki ereksiyon 4-6 saat uzun sürebilir. Böyle durumda derhal bir üroloğa baş vurularak, erkesiyonun sonlandırılması gerekir. Doz ayarı ve kullanım şekli bakımından doktor tarafından izah edilerek alınmalıdır.

  Yohimbin (Yohimex): Yohibee adı verilen bir ağaçtan elde edilir. Hem afrodizyak uyarıcı etkiye hem de damar genişletici bir özelliğe sahiptir. Genelde psikojenik nedenli iktidarsızlık olgularında etkili olup, başarısı düşüktür.

  Apomorfin (Uprima): Beyin üzerinden merkezi sinir sistemine etki göstererek iktidarsızlıkta kullanılmaktadır. Yüksek doz alındığı zaman bulantı, kusma yapabilir. Daha çok hafif ve orta dereceli iktidarsızlık olgularında kullanılmaktadır. Ülkemizde henüz satılmamaktadır.

  Trazodon (Desyrel): Psikiyatrik hastalarda antidepresan olarak kullanılan bir ilaçtır. Ancak iktidarsızlıkta da etkili olduğu anlaşılmıştır. Sedasyon ve uyku yapıcı etkileri vardır. Psikojenik empotans olgularında verilir.
   


Sayfayı Paylaş