İktidarsızlık Nedenleri, İktidarsızlık Neden Kaynaklanır

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 12 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  İktidarsızlık Nedenleri, İktidarsızlık Neden Kaynaklanır
  erkeklerde iktidarsızlık nedenleri, erkeklerde iktidarsızlık neden olur

  İktidarsızlığın nedenleri fiziksel olabileceği gibi ruhsal da olabilir. Cinsel organı besleyen damarlardan yeterince kan pompalanmaması gibi fiziksel bir durum varsa ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi gerekebilir. İktidarsızlık aşırı heyecan, kendine güvenememek, yorgunluk,alkol ve sigara kullanımı, aşırı şişmanlık (obezite), şeker hastalığı (diyabet), sinir bozukluğu gibi nedenlerden de kaynaklanabilir.

  Çoğu erkekte stres, yorgunluk, endişe ya da aşırı alkol kullanıldığında zaman zaman karşılaşılan bu durumun endişe edilecek bir yönü yoktur. Eğer bu durum çok sorun edilirse, ´başarısızlık korkusu´ eklenecek ve psikolojik olarak ciddi bir sorun haline geldiği için aslında geçici bir durum iken sabit bir sorun haline dönüşecektir. Her birleşmede bir önceki ´başarısızlık´ hatırlanacak, tekrarlama korkusu, cinsel hazzı engelleyerek penisin sertleşmesini önleyecektir.

  Cinsel uyarılar karşısında vücutta bazı kimyasal işlemler oluşmaktadır. Penise gelen ve penisten giden sinirlerin de katkısıyla atardamarlardan gelen kan toplardamarların kapanması sonucu penisin yapısını oluşturan süngersi cisimlerin içinde birikmekte ve penisin sertleşmesine neden olmaktadır. Daha sonra da toplardamarlar gevşeyerek biriken kanın boşalmasını sağlamakta ve sertleşme sona ermektedir.

  Bu mekanizmayı etkileyen bir çok organik neden penisin sertleşmesini engellemektedir.

  Fiziksel nedenler
  Organik ya da fiziksel olarak adlandırılan nedenlerin başlıcaları şunlardır;

  Atardamarların daralması sonucu penise gelen kanın azalması
  Toplardamarların gereğinde kapanamayıp, gelen kanı geri kaçırması
  Penise gelen ya da giden damarların hasarlanması
  Hormon bozuklukları
  İlaçların yan etkileri
  Alkoliklik ya da uyuşturucu bağımlılığı
  Şeker hastalığı
  Aşırı sigara içmek
  Yüksek kolesterol
  Penisin süngersi yapısını etkileyen hastalıklar
  İnmeler (beyin kanaması vb.) sinir sistemi hastalıkları
  Ciddi organik kronik hastalıklar (böbrek yetersizliği, karaciğer yetersizliği vb.)

  Psikolojik nedenler
  Bir erkekte sertleşme kusurunun aniden ortaya çıkması, bazı birleşmelerde normalken bazen kusur olması psikolojik etkenleri düşündürür. Bazen tetikleyici faktör kolayca bulunabilir. Örneğin cinsel eşiyle ciddi uyuşmazlıklar, sevişme sırasında durdurulma ya da ev veya işte ciddi sorunlar gibi. Cinsel birleşme sırasında tatmin konusunda kaygılar duymak, depresyon yaşamak, ortamın uygunsuzluğu cinsel bilgi azlığı gibi konular da psikolojik etkenler arasında yer alabilir.

  Böyle bir sorunla karşılaşan kişilerin ilk olarak bilmesi gereken şey, erektil disfonksiyon üzerinde özellikle son yıllarda yapılan çalışmalarla artık bunun tedavisi mümkün olmayan, çaresiz bir dert olmadığıdır. Bunu bilmenin önemi, sebebin organik olduğu hallerde bile olayın içinde psikolojik etkenlerin de katkısıdır. ´Başarısızlık´ korkusu sorunun ağırlaşmasına yol açacaktır.

  Bundan sonraki basamak yaşam biçimindeki değişmelerdir. Sigarayı bırakmak, alkol miktarını azaltmak, stresten ve endişelerden uzaklaşmaya çalışmak çoğu kişide çare olacaktır. Bunlarla çözüme ulaşamayanların tıbbi yardım aramaları gerekir. Eğer bünyelerini tanıyan bir aile hekimleri varsa, sorunu ilk olarak onunla konuşmaları daha uygun olacaktır. Hekimleri bunu çözemediği taktirde üroloji klinikleri ya da uzmanlarının muayenehanelerine gönderecektir.
   


Sayfayı Paylaş