İklimin İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkileri Nelerdir

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 27 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  İklimin İnsan Yaşamı Üzerindeki Etkileri Nedir

  İklim insanların kısaca yeryüzüne dağılışlarını, ekonomik faaliyetlerini, yiyecek ve giyeceklerini, fizyolojik gelişimlerini, karakterlerini, kültür faaliyetlerini etkiler.

  İklimin insan yaşamı üzerindeki etkisi oldukça fazladır. İklim geçici bir durum değildir ve insan hayatını ömür boyu etkisi altına almaktadır. Bu nedenle insanlar yaşamlarını iklim şartlarına göre belirlemeye çalışmaktadır.

  İnsanlar üzerinde ulaşım, ekonomik, yiyecek, giyecek, karakterlerini, konut, akarsular, yeryüzü şekilleri, hayvan çeşitliği, erozyon, denizlerin tuzluluğunu, tarımı, toprağın oluşumu, turizm, tarımsal faaliyetler, bitki örtüsü, hava durumu, kayaların çözünme oranları gibi etkiler yaratır.

  İklimin insan üzerindeki etkileri şu şekilde sıralanabilir:
  Doğal bitki örtüsü bir yerde hüküm süren iklime göre belirlemektedir. Bu nedenle insanlar ekecekleri ve yetiştirecekleri tarım ürünlerini iklime göre belirlemekte ve yaşamlarını buna göre düzene sokmaktadır. Örneğin Karadeniz Bölgesinde çay ve fındık, İç Anadolu’da buğday tarımı yapılmaktadır.

  Dünyadaki nüfus dağılımı yine iklime göre belirlenmektedir. İklimin elverişli olduğu yerlerde nüfus kalabalıkken her zaman soğuk, her zaman sıcak ya da her zaman kurak olan yerlerde nüfus yoğunluğu azdır.

  İnsanın günlük yaşamında giydiği kıyafetler, kişilerin sıcakkanlı olması, sağlığı ve hatta karakteri iklim özellikleri tarafından belirlenen çok önemli unsurlardır.

  İklim insanların ekonomik hayatları üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir.turkeyarena İklim insanların yetiştirdikleri tarım ürünlerinden ticaret ya da hayvancılık yapmalarına kadar birçok faaliyetlerine şekil vermektedir.
   


Sayfayı Paylaş